polska

Свет

Полски амбасадор: Ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војна

А1он
Јан Емерик Рошишевски, полскиот амбасадор во Франција, во интервју за француската телевизија LCI изјави дека може да се појави ситуација во која Полска ќе мора
Свет

Полска е првата членка на НАТО која испрати авиони во Украина, Белата куќа: Ние не испраќаме

А1он
Одлуката на Полска да испрати борбени авиони МиГ-29 во Украина е „суверена одлука“ на таа земја, која нема да го охрабри американскиот претседател Џо Бајден
Свет

Син на полска политичарка се самоуби откако медиумите открија дека бил жртва на педофил

А1он
Право и правда (ПиС), владејачката партија во Полска, се најде на удар на критики поради смртта на 15-годишниот син на опозициска пратеничка, кој се самоуби
Свет

Русија го прекина протокот на нафта кон Полска

А1он
Русија го запре протокот на нафта во Полска преку нафтоводот Дружба, објави денеска Даниел Обајтек, извршен директор на полската рафинерија ПКН Орлен. „Ефикасно ги обезбедуваме
Свет

ВИДЕО: Полска и ги предаде на Украина тенковите Леопард

А1он
Првите полски тенкови Леопард 2 и официјално беа испорачани во Украина, објави Јуан Мекдоналд од Новиот глас на Украина, кој објави видео од предавањето на
Свет

ВИДЕО: Полјаците ги разбудија руските дипломати во Варшава со звуци на сирени и пукотници

А1он
Руските дипломати во нивната резиденција во Варшава беа разбудени денеска во шест часот наутро, на првата годишнина од руската инвазија на Украина, од активисти кои
Свет

Моќните полски тенкови Леопард 2 ќе пристигнат во Украина за неколку недели

А1он
Полска ќе и испорача 14 напредни тенкови Леопард 2 на Украина во следните две до три недели, јавува Си-Ен-Ен. Цитирајќи го полскиот шеф на дипломатијата,
Свет

Два холандски ловци Ф-35 пресретнаа три руски воени авиони во близина на Полска

А1он
Два холандски борбени авиони Ф-35 пресретнаа формација од три руски воени авиони во близина на Полска и ги изведоа надвор, соопшти холандското Министерство за одбрана
Свет

(ВИДЕО) Медведев цитираше руски поет: Полска мораше да пропадне

А1он
Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“ на руската државна телевизија, прочита
Свет

Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 во Украина

А1он
Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 од американско производство. „По ова прашање ќе дејствуваме во координација со