polska

Свет

Полска ќе врши ревакцинација со Астра Зенека по 35 дена од првата доза

А1он
Полска ќе го скрати периодот меѓу двете дози на вакцинирање протов Ковид-19 со Астра Зенека, Фајзер и Модерна, соопшти денеска министерот за полската имунизациска програма
Свет

Моравиецки: Полска сака до 10 мај да ги регистрира за вакцинирање сите возрасни граѓани

А1он
Полска сака до 10 мај да ја отвори регистрацијата за вакцинирање потив Ковид-19 за секој возрасен граѓанин, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравиецки, јави ДПА.
Свет

Во Полска продолжени рестриктивните мерки до 18 април

А1он
Полска ќе ги продолжи рестриктивните мерки до 18 април, бидејќи и понатаму е голем притисокот врз здравствениот систем, изјави денеска министерот за здравство Адам Ниедзиелски.
Свет

Орбан, Моравјецки и Салвини ги удрија темелите на нов сојуз

А1он
Бета, Белград Премиерите на Унгарија и Полска, заедно со лидерот на италијанската партија Лига, поставија нови темели на сојузот на конзервативната десница во Европа, но
Свет

Европската Комисија повторно ја тужи Полска за нарушување на независноста на судството

А1он
Европската комисија денеска ја тужеше Полска пред највисокиот европски суд за нарушување на независноста на судиите, потег за кој Варшава вели дека е неоснован. ЕК
Свет

Полска планира да ги вакцинира сите возрасни граѓани до крајот на август

А1он
Полска планира да ги вакцинира сите возрасни граѓани против Ковид-19 до крајот на август, изјави премиерот Матеуш Моравецки на прес-конференција. – Недоволното количество на вакцини
Регион

Бугарија и Полска со рекорди на новозаразени, а Украина со рекорд на умрени од коронавирус

А1он
Бугарија вчера го потврди својот највисок дневен рекорд во бројот на новозаразени од коронавирус – 4.851, Украина се соочува со дневен рекорд на смртни случаи,
Свет

Полски новинар го нарече претседателот „кретен“, може да добие казна затвор од три години

А1он
Полскиот писател и новинар Јакуб Зулцзик може да добие казна затвор од три години затоа што го нарече претседател Анджеј Дуда „кретен“ во објава на
Свет

Полска ги заострува мерките против ширењето на коронавирусот

А1он
Полска од денеска ги заострува мерките против ширењето на коронавирусот и во наредните денови ќе отвори дополнителни ковид болници за справување со зголемениот број случаи