granica

Свет

Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница

А1он
Бројот на мигранти фатени како илегално ја преминуваат границата меѓу САД и Мексико е намален, покажуваат податоците до кои дојде Ројтерс. Неименуван висок функционер на
Македонија

Грција воведе жестоки сообраќајни казни: 1500 евра за пушење во возилото доколку во него има дете под 12 години

Орце Костов
Веќе шест години во Грција важат построги закони за патен сообраќај, но од лани туристите забележале зголемен бројот на сообраќајни полицајци на патиштата и улиците
Македонија

Двајца странци уапсени на граница – еден возел со фалс германска дозвола, а другиот со украдено возило

Анита Петровска Рајковиќ
Двајца странски државјани, едниот српски државјанин, а вториот од Албанија, се уапсени на граничните премини во Македонија. Српскиот државјанин возел со фалс германска дрзвола, а
Македонија

Гужва за влез во Грција: На Богородица се чека по еден час

А1он
По еден час се чека за влез во Грција од Македонија преку граничниот премин Богородица денеска на 1 мај и во пресрет на Велигденските празници.
Македонија

Заврши штрајкот на грчките цариници, од утрово нормализирано влегувањето во Грција

А1он
Утрово во шест часот заврши дводневниот штрајк на грчките цариници и со тоа влегувањето во Грција преку трите премини Богородица-Евзони, Дојран-Дојрани и Меџитлија-Ники се одвива
Македонија

Дебата за полиграф за граничарите: Сите што се лојални и чесни не треба да стравуваат

Орце Костов
Втора сесија од дебатата дали да се воведат полиграфи за службеници кои работат на високоризични работни места на граничната линија со цел се превенира можна
Македонија

Пет Кинези илегално влегле во Македонија –добија парична казна, депортација и забрана за влез

Анита Петровска Рајковиќ
Петмина кинески државјани биле фатени од граничната полиција, која патролира долж границата со Грција. По проверка на нивните документи, полицијата увидела дека илегално ја минале
Регион

„Падна“ компјутерскиот систем на граничните премини во Србија

А1он
На граничниот премин „Гоштун“ со Црна Гора, како и на сите гранични премини во Србија, „падна“ компјутерскиот систем и се создадоа огромни колони возила. –
Македонија

Сакале да минат граница со менувана лична карта, пасош што му фалат страници, фалс зелен картон

Во текот на изминатиот ден тројца патници кои сакале да ја минат македонската граница се приведени бидејќи имале несоодветни документи. Во едниот случај државјанин на