Македонија

Двајца малолетници се повредени – возеле мотор без дозвола

Анита Петровска Рајковиќ
Двајца малолетници се повредени откако со мотор кој едниот малолетник го управувал без дозвола, се излизгале на патот. “На 13.06.2024 во СВР Битола било пријавено
Македонија

МВР со детали за жената која ги избоде мажот и свекорот во Кратово

36 годишна жена од Кратово е уапсена откако со нож ги нападнала и избодела сопругот и свекорот. Обајцата починале од здобиените повреди. МВР со официјални
Македонија

По 20-ти пат ќе се гласа – ќе се набават нови еко автобуси во Град Скопје или не

Пред советниците на ВМРО ДПМНЕ кои се власт во Советот на Град Скопје и мнозинство, по 20 пат за гласање на следната седница е доставена
Македонија

Започна да се гради првиот „Лидл“ маркет во Скопје

Анита Петровска Рајковиќ
Лидл започна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од 16 000 метри квадратни и
Македонија

Карамбол во Тетово – удрил во паркирани автомобили, повредени возачот и 19 годишен сопатник

Двајца повредени во сообраќајна несреќа која се случила во Тетово кога возач на автомобил со тетовски регистарски таблички удрил во три паркирани автомобили. „ На
Регион

Запалена куќата на чичкото кој си ја уби внуката, се обидел да има односи со неа, кога го одбила, ја избодел со штрафцигер

Куќата на чичкото кој е осомничен за убиство и обид за силување на неговата 11-годишна внука во Грција, вчера пред нејзиниот погреб била опожарена. Објектот
Македонија

(ФОТО) Наезда на глувци во Скопје – Општините се должни да побараат вонредна дератизација, зградите да си ги чистат подрумите

Анита Петровска Рајковиќ
Топлото време освен појавата на змии во урбаните средини донесе уште еден проблем. Наезда на глувци во главниот град Скопје. Овие фотографии се од Општина
Македонија

(ФОТО) Змии врие, а кејот на Вардар како џунгла, висока трева и грмушки – од Град Скопје без одговор кога и дали ќе косат

На единствениот повикувачки број за итни случаи 112 имало повици за присуство на змии во објекти во населени места. При прошетките во природа, може да
Македонија

Малолетно девојче возело нерегистриран трактор – тешко повредила пешак

Малолетно девојче од село Иловица управувала со нерегистриран трактор и згазила 26-годишен пешак. „На 10.6.2024 во 21.30 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека