Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Млеко 80 денари, сирење 500, кашкавал 700, тоалет хартија 300… – во светот веќе 5 месеци се намалува цената на храната, а во Македонија живеачката
Видео Свет СКЕН

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ
Војната во Украина пред ескалација. Светот е на нога и загрижен по најавите на Путин дека е подготвен да употреби и нуклеарно оружје. Зошто сега
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Се враќа ли Груевски во белата палата – ќе го пречека ли Данела?

Анита Петровска Рајковиќ
Пукна љубовта меѓу Данела Арсовска и оние што ѝ обезбедија победа на локалните избори – ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски. Што се крие зад овој судир –
Видео Македонија СКЕН

Скен: Кило грозје колку една кеса – Скапо вино, евтино грозје, а трудот на лозарите ЏАБЕ!

Анита Петровска Рајковиќ
Иако помпезно се најавуваше дека оваа година трудот на лозарите ќе се исплати – на терен не е баш така. Лозјето остана да скапува на
Видео Свет СКЕН

Скен: Животот на една кралица – сведок на бурна историја, највлијателна жена во светот

Анита Петровска Рајковиќ
Девојката која не требаше да стане кралица, а го посвети целиот свој живот (70 години) во јавна служба на нејзиниот народ. Секогаш достоинствена, никој никогаш
Видео Свет СКЕН

„Скен“: Мистериозна смрт, убиени жени и деца, самоубиства – 10 руски тајкуни починаа годинава

Анита Петровска Рајковиќ
Над 10 руски олигарси починаа од почетокот на 2022 година. Повеќето од нив богатството го стекнаа со нафта и гас. Меѓу починатите под мистериозни околности
Видео Македонија СКЕН

Скен: Пијани лекари, погрешни дијагнози, спори судови – има ли одговорност за лекарски грешки?

Анита Петровска Рајковиќ
25-годишното момче од Берово почина од заб, 7-годишниот Агуш од Прилеп остана без рака поради обична скршеница, анестезиолог под дејство на алкохол дошол на работа,
Видео Македонија СКЕН

„Скен“: Куршлус со фотоволтаични панели – колку ќе ве чини и дали воопшто ќе заштедите?

Анита Петровска Рајковиќ
Иако се случија законски измени со кои граѓаните на своите покриви можат да произведуваат струја од сончеви панели, сепак бирократските процедури за поставување воопшто не
Видео Македонија СКЕН

„Скен“: Како можеме да се спасиме од метежот на граница и чекање со часови

Анита Петровска Рајковиќ
Чекање со часови на граница, посебно во летниот период е слика што ја гледаме секоја година. Зошто се прави метеж, што вели законот за минување
Видео Македонија СКЕН

Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Анита Петровска Рајковиќ
Сè што историската комисија договорила со Бугарија е неточно и намерно извртено со формулации кои ѝ одат во прилог само на бугарската страна, сметаат историчарите