tetovo

Македонија

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

А1он
Тетовските пожарникари неколку часа се борат со пожарот што попладнево избувна во објект на земјoделска задруга во селото Брвеница. Според првичните и неофицијални информации, еден
Македонија

„Пубоо“ – граѓанска иницијатива за похуман јавен простор во тетовските маала

А1он
Група граѓани во Тетово покренаа иницијатива за облагородување на јавниот простор во градските маала, со цел, како што велат, да му се спротивстават на гушењето
Македонија

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи одликувана со „Орден на Ѕвездата на Италија“

А1он
На свеченост во Италијанската амбасада, тетовската градоначалничка Теута Арифи е одликувана со „Орден на Ѕвездата на Италија“, информираат од нејзиниот кабинет. Ова одликување е доделено
Македонија

Воспитувачки заразени со коронавирус во тетовска градинка, група деца во изолација

А1он
Група деца и неколку вработени од градинката „Тетекс“ во Тетово се во домашна изолација, откако две воспитувачки во градинката се евидентирани како заболени од Ковид-19.
Македонија

Само семејствата го одбележуваат денот на загинување на 19 тетовски партизани во Беличица

А1он
Пандемијата на коронавирусот е причина годинава да не се одржат на вообичаен начин одбележувањата на годишнината од загинувањата на 19 партизани од тетовскиот крај во
Македонија

Aрифи и Груби се сретнаа и се сложија дека Тетово се развива

А1он
Перспективите и понатамошниот развој на Општина Тетово и поддршката од централната власт за проектите на општината, беа тема на разговор на денешната средба меѓу првиот
Македонија

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

А1он
Надир Мурсели и Ана Соколовска, членови на планинарскиот клуб Љуботен, вчера го освоија највисокиот врв во Турција, Арарат на 5.137 метри надморска височина, објавија од
Македонија

34-годишен тетовец доби 30 дена притвор, полицајците во долната облека му нашле 45 грама марихуана

А1он
Б.Р од Тетово, кој беше приведен вчера во Тетово откако полицијата му пронајде марихуана, доби 30 дена притвор, информираат од СВР Тетово. Кај 34-годишникот, за
Македонија

Полицијата ќе им укажува на угостителите за почитување на одлуките за заштита од ширење на „Kовид-19“

А1он
Триесетина угостителски објекти во полошкиот регион деновиве ќе бидат посетени од полициски службеници, кои на сопствениците ќе им укажат на потребата од доследна примена и
Магазин

ВИДЕО: „Кажи, кажи либе Стано“ – отец Предраг од Тетово пее како Павароти

А1он
Сограѓаните одамна знаат дека протојереј Предраг Исаески од Тетово има дарба за уметност по која се издвојува од другите свештеници на Македонската православна црква –