dozd

Македонија

Во делови од Македонија десет години не паднало олку дожд на почетокот на август

А1он
Количеството на врнежи за првите 10 дена од овој месец се движеше од 400 милиметри во Берово до 141 милиметри во Демир Капија, покажуваат мерењата
Македонија

По невремето, поплава во Долни Подлог, жителите бараат помош

Искра Манојлоска
Кочанското село Долни Подлог е најтешко погодено од синоќешното невреме, улиците и дворовите на куќите се поплавени. Тимот на Градскиот фудбалски клуб Осогово е на
Македонија

ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Габриела Димковиќ-Мишевска
Обилните врнежи од дожд го поплавија паркингот пред Центарот за јавно здравје-Пролет и направија цело езеро. На овој простор има огромна количина вода, така што
Македонија

За утре најавено невреме и силен дожд, УХМР вели: нема опасност од излевање на реките

А1он
Под влијание на атмосферски фронт, утре ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки
Македонија

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер попладне

А1он
Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне метеоролозите предупредуваат дека ќе има променливо облачно и нестабилно време на повеќе места со
Македонија

Расте нивото на вода во акумулациите Липково и Глажња

А1он
Врнежите од снег и дожд во липковскиот регион го зголемија количеството на вода во акумулациите Липково и Глажња, информираа денеска надлежните од водостопанство „Кумановско-липковско поле“.