makedonija

Македонија

Нови лист“: Случувањата околу Северна Македонија се огледало на реалноста во ЕУ

А1он
Сето она што се случуваше на релација меѓу ЕУ и Република Северна Македонија во изминативе 30 години, е огледало на реалната состојба во Унијата, оценува
Македонија

Стопанска комора Македонија – Турција донираше 10 лап-топ компјутери на Основното училиште „Тефеjуз“ во Скопје

А1он
Стопанска комора на Македонија – Турција (МАТТО), за да им овозможи на учениците подобро образование за време на пандемскиот период, на Основното училиште „Тефејуз“ во
Македонија

Груби во Приштина: Во јануари заедничка седница на владите на Северна Македонија и Косово

А1он
Замениците претседатели на владите на Република Северна Македонија и Република Косово, Артан Груби и Албулена Баљај-Халими најавија одржување на заедничка седница на владите на двете
Македонија

Мета во Дебар: Албанско – македонските односи многу добри и стабилни

А1он
Албанско- македонските билатерални односи се многу добри, стабилни, во секој поглед, но можеме повеќе пред сè во економоијата и трговската размена, оцени албанскиот претседател Илир
Македонија

Заев: Секое прашање за македонскиот идентитет е „црвена линија“

А1он
„’Многу горчина’: Премиерот на Северна Македонија жали за блокадата на Бугарија во ЕУ“, е насловот на текстот што го објави денеска новинската агенција Франс прес
Македонија

Комуналните претпријатија на истокот недоволно транспарентни и отчетни

А1он
Новиот електронски начин на комуникација со граѓаните, но и само преку еден клик од мобилниот телефон или компјутер да се биде поблизок до нив не
Македонија

Стејт департмент: Скопје и Софија да го решат спорот надвор од пристапниот процес

А1он
САД ги повикуваат Софија и Скопје да ги решат постоечките билатерални спорови надвор од пристапниот процес за да се постигне заедничката цел – членство на
Македонија

Заев: Сигурни во македонскиот идентитет ќе ги придвижиме работиме

А1он
Сигурни во македонскиот идентитет ќе ги придвижиме работите,порача премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук, откако вчера Софија го блокираше усвојувањето на преговарачката рамка за
Македонија

Маричиќ – Бомгартнер: Франција е подготвена да помогне во реформата на правосудството

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со Сирил Бомгартнер, новиот амбасадор на Француската Република во Република Северна Македонија. На средбата, како што соопшти Министерството
Македонија

Никола Тодоров за бугарски „Дневник“: Во македонско-бугарскиот спор има трета страна која поттикнува несогласувања

А1он
Македонско-бугарскиот проблем е прашање на длабока емоција и помеѓу Македонците и помеѓу Бугарите. Згора на тоа, и од двете страни на границата има политичари и