makedonija

Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко „милкано“, виршли „вуди“, сок од јаболко „хип“, сладоледи од познати брендови, киндер-производи, чоколади „твикс“, биоѓумбир во прав, сируп KIDZ OMEGA LIQID – ова е
Видео Македонија СКЕН

Видео: Имате запуштени ниви? Ем ќе плаќате повеќе данок ем државата ќе ви ги издава

Сите запуштени ниви и според досегашниот закон требало да се пријавуваат дека не се обработуваат и да плаќате повисок данок. Но, никој доброволно не пријавил
Македонија

Македонија на 63 место според „Индексот на владеење на правото“

А1он
Северна Македонија се наоѓа на 63. место според „Индексот на владеење на правото“ на вашингтонската невладина организација World Justice Project. Во извештајот објавен денеска, се
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко 80 денари, сирење 500, кашкавал 700, тоалет хартија 300… – во светот веќе 5 месеци се намалува цената на храната, а во Македонија живеачката
Македонија

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он
На 22.09.2022, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР – Сектор за економски криминал и корупција, во координација со Државниот пазарен инспекторат и
Видео Македонија СКЕН

Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Анита Петровска Рајковиќ
Сè што историската комисија договорила со Бугарија е неточно и намерно извртено со формулации кои ѝ одат во прилог само на бугарската страна, сметаат историчарите
Македонија

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он
На 04.08.2022 во 23.55 часот во СВР Тетово било пријавено дека на автопатот Гостивар-Тетово, наспроти тетовско Горно Седларце, се случила сообраќајна несреќа помеѓу товарно возило
Македонија

ЈП „Градски паркинг“: Не е во функција наплаќањето преку СМС порака

А1он
ЈП „Градски паркинг“ – Скопје информира дека поради надградба на системот за зонско паркирање, денеска не е во функција наплаќањето преку СМС порака. Тоа значи
Македонија

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски свесно погазија по идеалите на Илинден

А1он
Уште еднаш се докажа дека Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ немаат ни малку државничко однесување а нивната единствена агенда се деструкциите, блокадите и дејствување на
Македонија

Карта на најважните луѓе во светот: Од Македонија се Мајка Тереза, Тоше, Глигоров, Калиопи, Рацин

А1он
Истражувачот и географ на Mapbox Топи Тјуканов направи мапа во која се вклучени сите најважни личности и местата каде што е родени. Така најпознато име