izmama

Македонија

Четворица Британци „хакнале“ фирма од Радовиш, украле 240.000 евра

А1он
Радовишката полиција откри компјутерска измама со која четворица британски државјани успеале да украдат 240.000 евра од фирма од градот, која работела со компанија од Лондон,
Македонија

Жител на тетовско му дал „Пасат“ на наводен купувач, утредента го нашол во оглас на интернет

А1он
Измамник од тетовското село Долно Палчиште зел автомобил „Фолксваген Пасат“ кој наводно сакал да го купи, со ветување дека ќе го плати наредниот ден. Но,
Македонија

Тетовец измамил пензионер од Охрид, по телефон го лажел дека е лекарот што го лечел

А1он
Охридската полиција поднесе пријава против измамник од Тетово, кој лажел охридски пензионер дека е лекарот кој го лекувал, успевајќи да му изнуди 40.000 денари. „СВР
Македонија

Жена од Карпош наседнала на измама од бајач, ја убедил дека ќе ѝ го закопа златото во дворот

А1он
Бајач, и тоа лажен, успеал да прелаже жена од скопската населба Карпош, која ја убедил да му даде златен накит, којшто требало да го закопа
Македонија

Измамничка „олеснила“ жител на кочанско – земала брзи кредити на негово име, а тој не знаел

А1он
28-годишен жител на кочанско село бил измамен од страна на жена што ја запознал преку Фејсбук, соопшти полицијата. Жената, од која единствен контакт на измамениот
Регион

Нов случај во Србија – лажна козметичарка оставила жени со страотни бразди и лузни на лицата

А1он
По неверојатниот случај на 23-годишен масер, кој се претставувал како естетски хирург и заработил богатство од осакатените пациентки во „дива“ ординација во центарот на Белград,
Македонија

Охридски погребник продал гробови, а парите си ги ставил во џеб

А1он
Вработен на охридските градски гробишта измамил двајца жители на градот, откако им продал две гробни места, продажбата не ја евидентирал, а парите си ги ставил
Македонија

Уште еден измамник успеал од затвор да земе брз кредит на туѓо име

А1он
Уште еден затвореник, 30-годишен стружанец кој издржувал казна во штипскиот затвор, успеал со измама да прибави туѓи лични податоци, по што успешно подигнал брз кредит,
Македонија

Измамник тврдел дека ќе купи кола, а ја разменил за стока во Арачиново

А1он
ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против A.M.(37) од с.Балин Дол, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“, соопшти полицијата. „На 03.02.2021