hronika

Македонија

Македонка загина на работното место во Данска

А1он
Дваесетидвегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според полицијата, таа работела како хигиеничарка во училиште, каде што се
Македонија

На концерт во Скопје петмина приведени, пронајдена дрога

А1он
Пет лица се приведенени ноќеска во скопје во објект во кој се одржувал концерт информира Министерството за внатрешни работи. -Притоа, кај Б.М.(45), А.С.(26), двајцата од
Македонија

Приведени 12 лица при контрола во угостителски објекти во Скопје, пронајдена дрога

А1он
12 лица биле приведени ноќеска низ скопските угостителски објекти бидејќи кај нив биа пронајдена дрога информира Министерството за внатрешни работи. 11 од приведените се од
Македонија

Во основно училиште во тетовско пронајдени бомби и мини од југословенскиот период

А1он
При чистење на подрумска просторија на основно училиште во селото Јегуновце, Тетовско, биле пронајдени три школски противпешадиски распрскувачки мини, една школска противтенковска мина, две школски
Македонија

Инцидент во ресторан во Аеродром: Го претепале, го влечеле по под, го удирале со ногарка

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица за кривично дело – Насилство согласно член 386 став 3 во врска со став 1 од