iznuda

Македонија

Браќа од Скопје осомничени за изнуда: „Имаш 24 часа да ја повлечеш жалбата, инаку се ова ќе лета во воздух“

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца браќа, на возраст од 23 и 25 години, за кои постои основано сомнение
Македонија

Истрага за скопјанец кој со закани за убиство и кршење раце и нозе изнудувал 7000 евра

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Изнуда од
Македонија

Козар од демиркаписко со срп изнудувал долг во домот на должникот

А1он
Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од село Прждево, општина Демир Капија, кое е осомничено за кривично дело
Македонија

Кривична пријава за двајца охриѓани кои малтретирале повозрасен скопјанец за долг од 4.000 евра

А1он
Единицата за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против П.Р. (33) од Охрид и М.А.
Македонија

Скопјанка му се заканила на битолчанец дека ќе објави компромитирачки фотографии ако не и плати 1200 евра

А1он
Скопјанка со живеалиште во Битола му се заканувала на 44-годишен битолчанец дека ќе објави негови компромитирачки фотографии ако не и`исплати 1.200 евра. По преземени оперативни