kumanovo

Македонија

Стипендии за 28 ученици со попреченост во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

А1он
Дваесет и двајца ученици со попреченост, запишани во прво и второ одделение од Куманово, добија стипендии во рамки на проектот „Биди Ин, биди ИНклузивен, биди
Македонија

Вакцинацијата против сезонски грип од понеделник во Куманово на нова локација

А1он
Вакцинацијата против сезонскиот грип во Куманово наместо во досегашниот објект, спроти невролошкото одделение во кругот на болницата, од понеделник ќе се спроведува во вакциналниот пункт
Македонија

Средствата за новогодишно украсување во Куманово, пренаменети за набавка на опрема за ученици за следење онлајн настава

А1он
Новогодишно украсување во Куманово оваа година, нема да има потврди денеска директорот на ЈП „Куманово Паркинг“ Фадиљ Шабани. Претходно и градоначалникот, Максим Димитриевски на една
Македонија

Кумановските наставници онлјан наставата да ја изведуваат од дома, препорача Кризниот штаб

А1он
Кризниот штаб од Куманово денеска им препорача на директорите на основните и средните училишта, согласно нивните ингеренции, да го редуцираат физичкото присуство на наставниот кадар,
Македонија

Кризниот штаб Куманово бара двојно да се зголемат термините за тестирање за коронавирус

А1он
Министерството за здравство да обезбеди двојно повеќе термини за тестирањe поради зголемен број заболени од коронавирус, побара Oпштинскиот кризен штаб на Куманово. Од Штабот бараат
Македонија

Познати добитниците на Ноемвриската награда во Куманово

А1он
Доктори од повеќе дејности се добитници на годинашната „Ноемвриска награда“, највисоко општинско признание во Куманово, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за одбележување празници
Македонија

Кумановци позитивни на Ковид-19 не ги кажуваат контактите

А1он
Ковид-позитивните кумановци ги кријат контактите во последниве два месеца, за тестирање се чека од четири до пет дена, бидејќи има голем број ординации кои закажуваат
Македонија

Димитриевски: И покрај некои негативни коментари, Куманово ќе продолжи со поставување на подигнати пешачки премини

А1он
Различни се реакциите на граѓаните во однос на поставувањето на подигнатите пешачки премини во Куманово, вели кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски, но општината ќе продолжи со
Македонија

Кумановски општинари 13 години простувале долгови на фирми и граѓани, ја оштетиле општината за 700.000 евра

А1он
СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.П.(61) и Л.А.(59), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба