Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Во Штип отворен почесен конзулат на Унгарија и бизнис форум

А1он
Министрите за надворешни работи и економија, Бујар Османи и Крешник Бектеши, како и министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто денеска во Штип официјално
Економија

Домашни фирми дел од дигитална платформа за вмрежување со глобални синџири за набавка

А1он
Дирекцијата за Технолошко индустриски развојни зони (ТИРЗ) и Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) со експертска и финансиска помош ќе им помагаат на домашните мали и средни
Економија

(ВИДЕО) Георгиевска: Растот на просечната плата од 10 отсто е потврда за успешните економски политики на владата

А1он
„Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев во континуитет преземаат ефикасни економски мерки, кои резултираат со економски раст и развој. Во овие четири години
Економија

Бислимоски: Намалувањето на ДДВ-то за струјата е едно од решенијата што ги понуди РКЕ пред една година

А1он
Намалувањето на ДДВ-то е едно од решенијата што Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) го понуди точно пред една година како можност да се заштитат домаќинствата
Економија

Османи најави нова регионална иницијатива за соработка на државите од Западен Балкан

А1он
Регионалната соработка е важен катализатор за помирување на регионот, добри соседски односи и мислам дека регионот навистина многу напредна во оваа смисла. Некој пресметал дека
Економија

(ВИДЕО) Заев од првиот Скопски економски форум: Потребен ни е Балкан кој живее во сегашноста и гради просперитетна иднина

А1он
Северна Македонија ги негува европските вредности, демонстрира европски манири, политичка волја и гради добрососедски односи неопходни за економски просперитет и подобар стандард за граѓаните. Пораката
Економија

ССМ бара мерки за заштита на животот и здравјето на работниците поради топлотниот бран

А1он
Сојузот на синдикатите на Македонија бара Владата да донесе мерки за заштита на животот и здравјето на работниците и граѓаните затоа што, како што велат,
Економија

Заев на Фејсбук вели дека просечната плата расте, предвидува дека ќе продолжи да расте

А1он
Продолжува растот на просечната плата. Во април годинава таа изнесувала 28.438 денари, што е зголемување од 10,1 отсто или за 2.608 денари во споредба со
Економија

Владата го усвои намалувањето на ДДВ за струјата, ќе се зголемува еднаш годишно и во 2023 пак ќе биде 18%

А1он
Владата го усвои предлогот на Министерството за финансии за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства, прв соопшти министерот за финансии Фатмир Бесими во
Економија

Државниот завод за ревизија го објави конечниот извештај за регуларност на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на С. Македонија за 2019 година

А1он
Државниот завод за ревизија изврши ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија за