javen dolg

Економија

Министерство за финансии: Јавниот долг се менаџира и се одржува на стабилно ниво

А1он
Министерството за финансии денеска го објави податокот за нивото на јавниот и државниот долг заклучно со 31.12.2021 година. Согласно објавените податоци јавниот долг заклучно со
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Јавниот долг за три месеци порасна за 213 милиони евра и достигна 64,4% од БДП

А1он
Јавниот долг за три месеци порасна за 213 милиони евра, или достигна 64,4% од БДП, објави министерството за финансии скриено низ табовите на веб страницата,
Економија

Заев оптимист за економијата: Како ќе расте БДП, така ќе се намалува државниот долг

А1он
Премиерот Зоран Заев вели дека со зголемувањето на економскиот раст, односно на БДП-то на државата, ќе се намалува јавниот и државниот долг. Сите индикатори –
Економија

МФ: Јавниот и државниот долг за прво тримесечје во рамки на планираното

А1он
Јавниот и државниот долг во првото тримесечје од 2021 година, по повлекување на средствата од осмата еврообврзницата, забележуваат благ раст од 2,3 и 2,9 процентни
Економија

Бруто надворешниот долг на крајот од четвртиот квартал лани 8.630 милиони евра

А1он
На крајот на четвртиот квартал од 2020 година бруто надворешниот долг изнесува 8.630 милиони евра или 80,2 отсто од БДП и забележа квартално намалување од
Економија

Јавниот долг благо намален на крајот на 2020 година, на границата од 60 проценти од БДП

А1он
Скопје, 29 јануари 2021 (МИА) – Благо намалување на јавниот и на државниот долг во четвртиот квартал од 2020 година, соопшти Министерството за финансии. Како
Економија

СДСМ: Ќе има стабилизација на јавниот долг, заврши времето на прекумерно и нетранспаретно задолжување на граѓаните

А1он
СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ. „Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ преку своите министри цели 11 години ги задолжуваше