vlada

Uncategorized Македонија

Министерството на Груби е најзатворена институција, покажа истражувањето за Индексот за отвореност

Орце Костов
Фондацијата за интернет и општество, Метаморфозис на денешниот панел „Преку институционална отвореност кон спречување на корупција”, како дел од „Отворен Форум за антикорупција“, го промовираше
Македонија

Зеќири ќе поднесе жалба на пресудата: Спроведував умисла на владата и Битиќи

Александар Тодески
Неоснована е казната затвор, вели поранешниот генерален секретар на Владата Мухамед Зеќири, откако доби 2 и пол години затворска казна за склучување на договор со
Македонија

Владата одобри исплата на платите во јавниот сектор согласно Општиот колективен договор

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција соопшти дека дел од законите неопходни за усогласување со Општиот колективен договор за да се создадат услови за исплатите по
Македонија

Владата донесе одлука за давање на согласност за продолжување на Европскиот АТМ доброволен солидарен фонд за поддршка на Украина и Молдавија

А1он
Владата на денешната 202 седница донесе одлука за давање на согласност за продолжување на Европскиот АТМ доброволен солидарен фонд за поддршка на Украина и Молдавија
Економија

Владата ќе ги спасува Железници од банкрот: Ќе купи нови акции вредни 15,6 милиони евра

Орце Костов
Владата ќе купува акции од акционерското друштво „Железници Транспорт“ вредни 15,6 милини евра со што повторно на краток рок ќе го спаси загубарот од банкрот.
Uncategorized Македонија

Ковачевски: Распределбата на ресори е според принципи, сите министри успешно работат

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски смета дека сите министерски места се клучни во Владата, и нема позначајно и по незаначајно министерство, одговарајќи на прашањето дека партијата ДУИ
Македонија

Стоилковски ги објави цените од владиниот ресторан: Замрзнати цени за министрите

А1он
Народот се турка за корка леб, а Ковачевски, Груби, Бујар, Спасовски, Стани Цаци, си сркаат пилешка чорба за 60 денари, вртат на вилушка омлет со
Економија

Владата одлучи најголем дел од основните прехранбени производи да се оданочуваат со најниска стапка на ДДВ

А1он
Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за изменување на Одлуката за определување на добрата и услугите кои подлежат на повластена стапка на данокот на
Економија

За власта луксуз е да јадеме риба и овесни снегулки, а мајонезот е поскап оти се грижи за нашето здравје

Орце Костов
По бурните реакции на граѓаните во сите супермаркети во кои „А1он“ направи обиколка дека цените се покачени не само на луксузните производи, туку на производите
Економија

Пивата, соковите и минералната вода од утре со гарантирана пониска цена

Орце Костов
На листата производи со гарантирана цена ќе влезат безалкохолните пијалоци, негазираните и газираните, минералната вода и пивото, одлучи денеска Владата. Донесена е нова одлука и