zemjodelci

Македонија

Околу 900 дозволи за земјоделци за работа во време на полициски час

А1он
Околу 900 дозволи за работа во време на забраната за движењето поради коронавирусот досега се издадени на земјоделци во тетовскиот регион со посредство на подрачната единица Тетово
Македонија

Земјоделците ќе можат да работат на земјоделските површини и фарми во атарот на своето село, за надвор од селото ќе треба да вадат дозвола за движење

А1он
Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини и на фармите, кои се наоѓаат во атарот на селото во коешто живеат, можат да се
Македонија

Влада: Дел од земјоделците се изземени од ограничувањето за движење за викендите

А1он
Владата на денешната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги исклучува
Економија

(ВИДЕО) Заев во посета на Тиквешкиот регион: Низ конкретни мерки се грижиме за лозарите

А1он
Претседателот на СДСМ заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски денеска е во посета на Тиквешкиот регион. Во рамки на агендата, Заев и Николовски беа во
Економија

Спасовски во посета на Тиквешијата: Владата го реши наследениот проблем на лозарите со долгот и обезбеди нови повисоки субвенции

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанствo Трајан Димковски и повеќе владини претставници, денескa беа
Македонија

(ВИДЕО) Николовски: Во новиот мандат субвенциите за мерката „зелена нафта“ ги зголемуваме од 30 на 50 отсто

А1он
Покриеноста на трошоците за зелена нафта ќе биде зголемена на 50% и тоа во мај, веднаш по доаѓањето на новата влада што ќе ја предводиме,
Економија

(ВИДЕО) Николовски: Струмица добива модерен откупно-дистрибутивен центар за земјоделски производи во вредност од 6.2 милиони евра

А1он
Централниот караван на СДСМ, заедно со министерот за земјоделие, со пратениците, со сите функционери од овој Струмички регион се денеска во Струмица и во околните
Македонија

И таткото на Пепица не е лозар – партиски злоупотреби на земјоделците

Мери Јордановска
Тенденцијата да се организираат земјоделски протести зад партиски превез продолжуваат. Иако зад вчерашните земјоделски протести, земјоделците, лозарите и овоштарите демантираа дека зад нив стои политичка
Видео Македонија

ВИДЕО: Протестираше зошто мајка ѝ била земјоделка, а таа е всушност пратеничка

Мери Јордановска
Пепица Честојнова, девојката од Неготинo која учествуваше на денешните протести на земјоделците пред Владата, пред камерата на „А1он“ изјави дека таа не е земјоделка, но
Видео Македонија

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ присуствуваше, ама не го организирал протестот на земјоделците

Мери Јордановска
„Оставка“, „Готов си“, Апаши“, „Оди си, Заев“ беа само дел од пораките на земјоделците и сточарите кои со трактори и приколки, од трговскиот центар Мавровка