grcija

Регион

Во Пефкохори, плажите се отворени, но празни, а маските се задолжителни

А1он
Голем број кафулиња, ресторани, апартмани и хотели во Пефкохори се уште се затворени, а плажите се подготвени, но празни, пишува денешен „Блиц“. Дождот паѓал во
Македонија

Правила, протоколи, услови и мерки за патување и престој во Грција

А1он
Туристичката сезона во Грција од вчера официјално започна, а по 14 месеци пауза, дозволен е влез и за македонските државјани, но рампата е крената само
Регион

Брнабиќ на средбата со Мицотакис го истакнала значењето на брзата пруга Белград-С. Македонија

А1он
Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, денеска во Атина, во рамки на Економскиот форум Делфи, на состанокот со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, говорејќи за
Регион

Брнабиќ: Србија и Грција ќе потпишат договор за укинување на роамингот

А1он
Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, денеска во Атина, во пресрет на Економскиот форум Делфи, се состана со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис и претседателката
Регион

Теохарис ќе го презентира планот за отворање на туризмот во Грција

А1он
Планот на грчката Влада за безбедно отворање на туризмот, како и кампањата на грчката национална туристичка организација, вечерва ќе бидат презентирани на прес конференција, јави
Регион

Во Грција во петок се укинува шестмесечниот карантин

А1он
Од петок, заедно со отворањето на туризмот, во Грција се укинуваат голем дел од рестрикциите воведени на 7 ноември 2020 година. Престанува да важи задолжителното
Регион

До крајот на јуни Грција планира да бидат вакцинирани жителите на сите острови

А1он
„Сина слобода“ е насловена новата операција на грчката Влада за вакцинација на постојаните жители на островите што треба да заврши до крајот на јуни, како
Регион

Самит за Западен Балкан во октомври за време на словенечкото претседателство со ЕУ

А1он
За време на словенечкото претседателство со Европската унија, во втората половина на годината, ќе се одржи вонреден Самит посветен на Западен Балкан, односно за проширување
Регион

Секој деветти Грк веќе ги примил двете дози од вакцината против Ковид-19

А1он
Од 3.740.000 вакцинации против Ковид-19 спроведени во Грција од почетокот на процесот на имунизација на населението, речиси два и пол милиони граѓани се вакцинирани со