grcija

Регион

Четири деца загинаа откако потона чамец со мигранти во близина на грчкиот остров Хиос

А1он
Четири деца на возраст од три до 14 години загинаа откако потона чамец со бегалци и мигранти, во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, едно
Регион

Дендиас: Европејците треба да им понудат јасна пристапна перспектива на земјите од Западен Балкан

А1он
Сакаме европска перспектива за Западен Балкан и на сите актери јасно им кажуваме дека треба да ги зголемат нивните напори. Европејците треба да им понудат
Регион

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Хиос откако потона чамец со бегалци и мигранти

А1он
Во тек е голема спасувачка акција на грчката крајбрежна служба во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, откако потона чамец со бегалци и мигранти, во
Регион

Почина Фофи Генимата, претседателката на грчката партија Движење на промена

А1он
Претседателката на централно левичарската грчка партија Движење на промена (КИНАЛ) Фофи Генимата, денеска ја загуби долгогодишната битка со ракот и почина на 57- годишна возраст,
Регион

Мерката пар-непар одново се воведува во центарот на Атина за да се намали сообраќајниот метеж

А1он
По пауза од речиси две години, од утрово во центарот на Атина се враќаа сообраќајните ограничувања, односно одново се воведува мерката пар- непар за возилата
Регион

Стилијанидис: Во невремето во Атина ќе имавме и до 300 загинати, ако се потврдеа прогнозите и ако не преземевме мерки

А1он
Ќе имавме и до 300 загинати во Атина, ако се потврдеа метеоролошките прогнози и ако не преземевме мерки, вели министерот за климатска криза и цивилна
Регион

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

А1он
Националната комисија за јавно здравје на Грција, го прифатила предлогот на надлежното министерство за спорт за зголемување на бројот на гледачи на спортските натпревари во
Регион

Циодрас: Со вакцинацијата избегнавме 8.400 смртни случаи во Грција од Ковид-19

А1он
Процените се дека со вакцината, до 11 октомври избегнавме околу 8.400 смртни случаи. Ова, практично, значи дека без вакцинацијата ќе имавме 8.400 смртни случаи повеќе,