imunitet

Свет

Летово 60 отсто од луѓето во светот веќе ќе бидат имуни на коронавирусот, пресметале руските имунолози

А1он
Според пресметките на имунолозите од Русија, до летово 60 отсто од жителите на планетата ќе се стекнат со имунитет на Ковид-19, што ќе овозможи во
Свет

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

А1он
Нивото на колективниот имунитет против Ковид-19 во Русија достигнал 26%, и покрај релативно ниската стапка на инфекција во споредба со другите земји, изјави денеска шефицата
Свет

Студија: Имунитетот на Ковид-19 трае најмалку осум месеци по прележувањето на болеста

А1он
Студија објавена во списанието „Сајенс“ покажува дека имунитетот на човечкиот организам кон коронавирусот обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата, а потенцијално може да трае
Свет

Оксфорд: Имунитетот на коронавирусот трае најмалку шест месеци

А1он
Имунитетот кој го создава човечкото тело откако ќе се избори со инфекција со коронавирусот трае најмалку шест месеци, соопштија денес научниците од универзитетот Оксфорд. Тие
Свет

Италија: Сенатот му го одзеде имунитетот на Салвини, ќе му се суди за блокада на мигранти на море

А1он
Италијанскиот Сенат гласаше за укинување на парламентарниот имунитет на лидерот на екстремнодесничарската партија Северна Лига, Матео Салвини, со што се отвора патот за судска постапка
Македонија

Oсомничениот управен судија Шаини се повикал на судискиот имунитет

Васко Маглешов
Осомничениот управен судија за злоупотреба на службената положба и овластување, Мустафа Шаини пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје се повикал на
Магазин

Одбележување на Европската недела на имунизација во Градски парк

А1он
Министерството за здравство во соработка со Здравствен дом-Скопје денеска во Градски парк кај Школка ќе ја одбележи Европската недела на имунизација. Годинава Европската недела на имунизација од