Македонија

Три месеца од разрешувањето на Јово Вангеловски, врховните судии ќе бираат кој да одлучува за неговата жалба

Васко Маглешов
По повеќе од три месеци в четврток конечно треба да се комплетира комисијата која треба да расправа за жалбата за разрешувањето на експретседателот на Врховниот
Македонија

Избројани денови за нов почеток на пет предмети на СЈО: Судскиот совет ќе констатира престанок на мандатот на поротничка

Васко Маглешов
Судскиот совет попладнево информира дека претседателот на Основниот кривичен суд во Скопје, Иван Џолев, доставил допис, со кој, бара од нив на две судии-поротнички кои
Македонија

Aпелација потврди: Укината е пресудата за Мијалков, доказите им противречат на фактите

Васко Маглешов
Апелациониот суд во Скопје ја потврди информацијата која утрово ја објави „А1он“ дека е укината пресудата за предметот „Титаник 2“ на СЈО, каде обвинет беше
Македонија

Апелација ја укина пресудата за Мијалков за „Титаник 2“

Васко Маглешов
Апелациониот суд ја укина пресудата за ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков, дознава неофицијално „А1он“. Предметот ќе се врати на повторно судење. Пресудата е укината
Македонија

Наредба за апсење на Тони Трајковски за судењето за „ТНТ“

Васко Маглешов
Откако по паузата обвинетиот Тони Трајковски не се појави на судењето за предметот „ТНТ“, судијата Огнен Ставрев, го одложи судењето и изрече наредба на утрешното
Македонија

Претепан Тони Трајковски, не дојде на „ТНТ“, тргнал кон дома, судот ќе го бара со полиција ако не дојде

Васко Маглешов
На денешното судење за предметот „ТНТ“, не дојде обвинетиот Тони Трајковски. Во 8.40 бил доставен поднесок од Јовица Страшковски, адвокат на ексградоначалникот на Општина Гази
Македонија

Поради возраста на поротничка, пет судења на СЈО може да почнат од почеток

Васко Маглешов
Пет судења на специјалното јавно обвинителство кои се водат пред Кривичниот суд ќе мора да почнат од почеток бидејќи мандатот на поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска, која
Македонија

Заврши маратонското рочиште за „ТНТ“: Продолжува наутро в понеделник

Васко Маглешов
Доцна вечерва по 20.30 часот заврши маратонското рочиште за предметот „ТНТ“ на СЈО, во кое на прашањата на адвокатите од 12 часот, со паузи одговараше
Македонија

Магарето замина, удривте по мене, рече Јанакиески во одбраната, алудирајќи на Груевски

Васко Маглешов
По долги натегања околу присуството на адвокатите назначени по службената должност и паузата, продолжи судењето за предметот „ТНТ” на СЈО каде одбрана почна да дава
Видео Македонија

ВИДЕО: Судската полиција не пушта 20-ина луѓе од ВМРО-ДПМНЕ и две пратенички да присуствуваат на судењето за „ТНТ“

Васко Маглешов
Пратеничките Невенка Стаменковска, Жаклина Пешевска, Александар Трајковски од предметот за насилствата пред Општина Центар, како и други поддржувачи од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Гази