Македонија

Јанакиески: За жал Груевски не е тука во судницата

Васко Маглешов
Судијата Огнен Ставрев, кој го суди предметот „ТНТ“, по паузата која што ја даде за да им назначи адвокати по службена должност на обвинетите, откако
Македонија

По 2.000 евра глоби за тројца адвокати зашто не дојдоа на судење на „ТНТ“

Васко Маглешов
Казни од по 2.000 евра за адвокатите Дончо Наков, Мерџан Даути и Боро Тасевски зашто утрово не се појавија на судењето за случајот „ТНТ“. Судот
Македонија

Судијката Лаличиќ го тужи адвокатот Алиспахиќ зашто со објава на „Фејбук“ ѝ ги нарушил честа и угледот

Васко Маглешов
Продолжува војната меѓу кривичната судијка Софија Лаличиќ и адвокатот Асмир Алиспахиќ. Во граѓанскиот суд во Скопје по Нова година ќе се одржи судење, по тужбеното
Македонија

До доцна вечерва Јанакиески и обвинетите во „ТНТ“ беа во судот – Утре распит

Васко Маглешов
Денешното рочиште за предметот за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, наречено „ТНТ“ заврши до доцна во ноќта, брифираат судски извори за „А1он“.
Македонија

СЈО: Ни ги одзедоа сите пари и ги дадоа за изборите 2020

Васко Маглешов
Специјалното јавно обвинителство остана без пари за следната година, откако со амандман во Собранието средствата за оваа институција беа пренаменети за изборите 2020 година. Неизвесно
Македонија

Убивме човек, ми кажа Фуркан, а Ангела потврди, се присети сведокот

Васко Маглешов
Сведокот Анета Георгиева во исказот пред судот за случајот со убиството на Пино Секондо, рече дека во декември 2018 година, дошле кај неа во 6
Македонија

Нова тактика на адвокатот за блокада на „ТНТ“: На поротничките им истекол мандатот и немало превод на албански

Васко Маглешов
Адвокатот на обвинетата Елизабета Најдовска, во предметот „ТНТ“, Мерџан Даути, кој побара превод на сите списи на албански јазик, утрово на албански јазик од судот
Македонија

Членовите на Судскиот совет се поделија за разрешувањето на Лидија Неделкова

Васко Маглешов
Членовите на Судскиот совет на минатонеделната седница го одложија одлучувањето за иницијативата за разрешување на експретседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, дознава „А1он“. Нашите извори
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Веднаш да се провери имотот на судиите, а Судски совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Васко Маглешов
Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор пред присутните членови, актиисти и симпатизери, рече дека го радува глетката од преполната
Видео Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Не им пречи уставното име кога добиваат плата, а им пречи во Законот за одбрана

Васко Маглешов
Вицепремиерката Радмила Шекеринска во обраќањето пред присутните на последниот настан од караванот на СДСМ насловен „На прав пат“ говореше за успесите на власта за НАТО,