tnt

Македонија

Кривичен за „ТНТ“: Мериторно одлучување на второстепениот суд при жалбени постапки е единствен начин за судење во разумен рок и економичност и ефикасност на постапките

А1он
Уште на 30.11.2022 година, предметот за случајот „ТНТ“ е доставен на второстепено одлучување во Апелациониот суд Скопје. За периодот од 8 месеци пред истиот да
Македонија

И Обвинителството и одбраната бараат застарување на случајот за уривањето на Космoс

Александар Тодески
Адвокатот на ексминистерот за транспорт и врски, Еленко Миланов посочи дека побарале судот да утврди апсолутна застареност согласно измените на Кривичниот законик. „Врз основа на
Македонија

Апелацискиот суд ќе одржи јавна средница за случајот „ТНТ“

А1он
Апелациониот суд Скопје денеска треба да одржи јавна седница за случајот „ТНТ“ поврзан со рушењето на станбено-деловниот комплекс „Космос“. Сопственикот на компанијата „ФИНЕ“ Фијат Цаноски
Македонија

Пресудата за „ТНТ-рушење на КОСМОС“ е неиздржана, истакна одбраната на јавната седница во Апелација

А1он
Во пресудата за „ТНТ-рушење на КОСМОС“ има повеќе повреди на кривичната постапка и пресудата е неиздржана, истакна одбраната на обвинетите во случајот на денешната јавна
Македонија

Предметот „ТНТ-рушење на КОСМОС“ на јавна седница на Апелацискиот суд

А1он
Апелацискиот суд Скопје денеска ќе одржи јавна седница за кривичниот предмет КОКЖ-157/22 во јавноста познат како „ТНТ-рушење на КОСМОС“. На 20 мај лани, Кривичниот суд
Македонија

Судски совет ќе го проверува и „ТНТ“, каде судијата и вештакот се во кумски врски

Кристијан Ландов
Предметот „ТНТ“ каде судијата Огнен Ставрев и вештакот Мирослав Грчев имаат кумски врски ќе го проверува Судскиот совет. Во новата година, ова е една од
Македонија

Кумовски односи на судијата и вештакот во ТНТ ја нишаат пресудата

Кристијан Ландов
Кумовски врски. Вакви се односите помеѓу судијата Огнен Ставрев и вештакот Мирослав Грчев. Двајцата со своја улога во предметот ТНТ за уривањето на објектот „Космос“.
Македонија

СДСМ: Судска пресуда за рушењето на „Космос“, ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија

А1он
Денешната судска пресуда за предметот „ТНТ“ за одмазничкото рушење на „Космос“ уште еднаш потврди дека ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија. Во случајот, на затворски
Македонија

ВИДЕО: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески – три, Трајковски – четири за уривањето на „Космос“

Кристијан Ландов
Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на објектот „Космос“, сопственост на бизнисменот
Македонија

(ВИДЕО) Адвокатот на Груевски за уривањето на „Космос“: Треба да биде ослободен, не сторил ништо

Кристијан Ландов
Адвокатот Мехмет Сефери кој е бранител на експремиерот и бегалец Никола Груевски во случајот „ТНТ“, и натаму ги спори аудио разговорите, за кои посочи дека