kosmos

Македонија

Цаноски: Судијата Ристов има намера да го застари предметот ТНТ и да не добијам отштета од 11 милиони евра

А1он
Сопстеникот на фирмата „Фине“, инвестиотр на објектот „Космос“, Фијат Цаноски, на прес-конференција излезе со тврдење дека апелацискиот судија Ѓоко Ристов планира предметот пред Апелацискиот суд
Македонија

ВИДЕО: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески – три, Трајковски – четири за уривањето на „Космос“

Кристијан Ландов
Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на објектот „Космос“, сопственост на бизнисменот
Македонија

Предметот за „ТНТ“ застарил пред осум месеци, според правното мислење на министерот Тупанчески

А1он
Предметот „ТНТ“ за рушењето на објектот „Космос“ е целосно застарен. Ова произлегува од толкувањето на одредбите на Кривичниот законик, односно правното мислење кое го дал
Македонија

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов
Обвинителот Бурим Рустеми смета дека не докажал оти ексминистерот Миле Јанакиески сторил злоупотреба на службената положба и овластувањето во делот на јавната набавка. Тој му
Магазин

Космичка прашина создадена од лабараторија би можела да ни помогне да дознаеме за нашето живеење, ѕвездите и планетите

А1он
Научниците од Велика Британија покажаа дека е возможно да се користи кујнската микробранова печка да се создаде космичка прашина во лабараторија. Според научниците дознаваме дека
Македонија

Цановски ќе бара отштета од 40 милиони евра за уривањето на „Космос“

А1он
Сопственикот на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цановски, на денешното рочиште за случајот „Т.Н.Т.“ на СЈО, пред судот кажа дека уривањето било политичко и дека ќе
Македонија

Али Ахмети до Цаноски: Татко ти ја напушти коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ и отиде со СДСМ, затоа е уривањето на „Космос“

А1он
Сефер Цановски, синот на бизнисменот и сопственик на комплексот „Космос“, во сведочењето за случајот „ТНТ“ на СЈО, рече дека ги молел бизнисменот Орце Камчев кој
Македонија

Обвинетите во „ТНТ“ денеска на увид во „бомбите“ за „Космос“

А1он
Судското рочиште за случајот „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“ денеска нема да се одржи, бидејќи обвинетите ќе вршат увид во доказите на Специјалното јавно
Македонија

Груевски утре, наместо на судење, ќе може во судот да ги слуша бомбите за уривањето на „Космос“

А1он
Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот ТНТ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното