solun

Регион

Сомнителен пакет пред рускиот конзулат во Солун, полицијата предизвика контролирана експлозија

А1он
Сомнителниот пакет бил фрлен до Генералниот конзулат на Русија во Солун. Полицијата ја блокирала улицата и извршила контролирана експлозија, по што било утврдено дека во
Регион

Уште една грчка европратеничка „на тапет“ поради сомнежи за измама

А1он
Европратеничката Мариа Спираки нема да биде кандидатка за пратеник на Нова демократија на следните парламентарни избори во Грција, а паралелно ѝ е суспендирано и партиското
Регион

По осум дена битка за живот, почина 16-годишното момче застрелано од полицаец во Солун

А1он
По осум дена битка за живот, почина 16-годишниот Ром кој беше застрелан од полицаец за време на полициска потера во Солун, јави дописничката на МИА
Регион

Инциденти во Солун и Атина поради 16-годишниот Ром кој беше застрелан од полицаец

А1он
Инциденти меѓу Роми и полицијата се случија доцна синоќа во делови на Солун и Атина откако припадници на ромската заедница протестираа поради 16-годишниот Ром кој
Регион

Празничното украсување во Солун ќе се исклучува во 1 часот по полноќ за заштеда на енергија

А1он
За божиќните и новогодишните празници, украсувањето и осветлувањето на Солун ќе биде на 7 декември, подоцна од вообичаеното, а светилките ќе се исклучуваат во 1
Регион

Кралот и кралицата на Холандија во официјална посета на Грција

А1он
Кралот Вилем- Александер и кралицата Максима на Холандија од денеска се во тридневна официјална посета на Грција на покана на грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, јави
Економија

Трговското здружение од Солун предлага продавниците да затвораат порано за заштеда на енергија

А1он
Трговското здружение од Солун им предлага на продавниците во градот поради енергетската криза и за заштеда на енергијата, од следниот понеделник да затвораат порано, односно
Спорт

По бугарската авантура која заврши поради расизам, Пардју стана тренер во Грција

А1он
Англискиот тренер Алан Пардју има нов предизвик, откако го замени Херман Бургос како прв тренер на Арис од Солун, потпишувајќи едногодишен договор со опција за
Регион

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

А1он
Неколку лица се пренесени во болница, а двајца приклучени на апарати, по пожарот што изби во центарот на Солун во близина на плоштадот Аристотел, објавија
Регион

Плеврис: Не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и поширокиот регион

А1он
Засега не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и околината, според министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, кој заедно со алтернативната министерка