solun

Регион

Во Солун по шест Ковид-погреби дневно, жртвите на вирусот ги закопуваат во одвоен дел на гробиштата

А1он
Заменик-градоначалникот на Солун, Јоргос Арвалис, за информативниот портал „Вориа“ вели дека во просек, во градот има по шест погреби дневно на лица кои ја загубиле
Регион

36 новозаразени со коронавирус во дом за стари лица во Солун, властите најавија истрага

А1он
За потврдените 36 позитивни случаи во дом за нега на стари лица во Солун, ќе се спроведе прелиминарна истрага во однос на тоа дали постои
Регион

Солунскиот аеродром ќе нуди тестови за коронавирус за 70 евра

А1он
Патниците кои пристигнуваат или заминуваат од солунскиот аеродром, но и сите заинтересирани граѓани, од 21 август ќе имаат можност по цена од 70 евра да
Регион

Грците масовно ги напуштаат Солун и Атина, владата објави нови мерки

А1он
Ова не е одмор, порача професорот епидемиолог Сотирис Циодрас надлежен за коронавирусот во Министерството за здравство на Грција, по информациите дека на патарините за излез
Регион

Канти за отпадоци, електрични тротинети, мотори, велосипеди откриени на дното во морето во Солун

А1он
Велосипеди, мотори, канти за отпадоци, колички од супер маркет, како и 80 електрични тротинети се само дел од предметите откриени на дното на морето во
Регион

На солунскиот аеродром уапсена жена поради илегална трговија со човечки органи

А1он
Цариниците на солунскиот аеродром „Македонија“ во багажот на патничка, која од Москва пристигнала во Солун, пронашле стерилизирани човечки клетки што се користат за кератопластика, односно
Македонија

Дескоска на Регионалниот форум за соработка во Солун

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска учествува на Регионалниот форум за соработка во Солун, насловен „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“, што се одржува од
Регион

Мали инциденти на протестите во Солун против Договорот од Преспа

А1он
Помала група демонстранти предизвика мали инциденти на крајот од протестот во Солун, против Договорот од Преспа и по повод политичкиот настан на СИРИЗА на кој
Економија

Апостолска во Солун: Македонија нуди стимулативни услови за нови инвестиции

А1он
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска вчера и денес(12 и 13 септември) оствари работна посета на Солун, Р.Грција, каде што се оддржува