ivanov

Македонија

Ексразузнавачот Алексовски бил во станица бидејќи го снимал возилото на Џафери

Кристијан Ландов
Министерството за внатрешни работи потврди дека ексразузнавачот и советник на експретседателот Ѓорѓе Иванов, Синиша Алексовски, бил повикан во полициска станица да даде исказ. Оттаму за
Македонија

Синиша Алексоски на распит во полициската станица Центар

Поранешниот советник на експретседателот Ѓорге Иванов, разузнавачот Синиша Алексовски, попладнево беше во Полициската станица Центар, каде што се задржа речиси два часа. Неофицијално, за Алексовски
Македонија

Иванов на средби со македонската дијаспора во Австралија

А1он
На покана на македонската добротворна организација од Австралија (MCWA), поранешниот претседател Ѓорге Иванов ќе биде покровител на неколку настани од добротворен и хуманитарнен карактер кои
Македонија

Преку непостоечки член, Иванов помилувал 56 лица, одлучија пратениците

Васко Маглешов
Собраниската законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува на членот 11 од Законот
Македонија

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

А1он
Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици
Македонија

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе,
Видео Македонија

ВИДЕО: ДКСК нема покренато постапка пред Управен за указите на Иванов, ако не биле надлежни требало да го отфрлат предметот

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) нема покренато постапка пред Управен суд за именувањата односно указите направени од страна на поранешниот претседател на државата
Македонија

Антикорупциска ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд за Ѓорге Иванов

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд, што пресуди во полза на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Тој поднесе
Македонија

ДКСК бара да се раскине договорот за закуп и за Црвенковски

А1он
Барањето за раскинување на договорите за закуп се однесува на двајцата поранешни претседатели, информира Државната комисија за спречување на корупција. „Сакаме да ве известиме дека
Македонија

ДКСК ќе побара раскинување на договорот за канцелариите на Иванов

А1он
Антикорупциската комисија ќе побара од Службата за општи и заеднички работи на Владата да го раскине договорот за закуп на просториите на поранешниот претседател Ѓорѓи