abolicija

Македонија

Измените во Кривичниот законик го премислија адвокатот Наумовски: Повлечена иницијативата за помилувањата на Иванов

Александар Тодески
Адвокатот Миле Наумовски кој се обиде преку Врховниот суд да ги оживее помилувањата на поранешни функционери кои ги потпиша поранешниот претседател Ѓорге Иванов се премисли
Македонија

Ќе воскресне ли аболицијата од Иванов – скопски адвокат поднел барање до Врховен

Анита Петровска Рајковиќ
Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд со која бара утврдување на начелен став и правно мислење за повеќе прашања во врска
Македонија

Пендаровски се залагал да се исклучи аболицијата во новиот предлог закон за помилување

Орце Костов
Со предлог Законот за помилување е вклучена заложбата на претседателот Стево Пендаровски за исклучување на аболицијата, односно да се му се оневозможи на шефот на
Македонија

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

А1он
Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска треба да ја објави одлуката за случајот со поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Судот во
Македонија

Поништувањето на аболициите од Иванов е уставно, се отвора патот за предметите на СЈО

Кристијан Ландов
Поништувањето на аболициите од Иванов е уставно и законско, одлучи Уставниот суд. Според уставните судии, не смее да им се скрати правото на граѓаните за
Македонија

Дебатата за помилувањата го отвора прашањето за одговорноста на Иванов

А1он
Дебатата што се разви по иницијативата за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за помилување, покрај меѓупартиските препукувања и толкувањата на правните експерти,
Македонија

Министерство за правда: Поништувањето на членот 11а нема да влијае на помилувањата

А1он
Министерството за правда денеска соопшти дека доколку Уставниот суд го укине или го поништи членот 11а од Законот за помилување, тоа нема да влијае на
Видео Македонија

ВИДЕО: Уставен се премисли за помилувањата на Иванов, ќе чекале парламентот да го толкува Законот за помилување

Васко Маглешов
На денешната седница, уставните судии ја одложија точката за одлучување за нацрт-решението за одлучување за поништувањето на помилувањата кои ги даде експретседателот Ѓорѓе Иванов. На
Македонија

Законодавно-правната комисија ќе расправа за автентичното толкување на член 11 од Законот за помилување

А1он
Собранието на Република Северна Македонија за денеска во 14 часот е закажана седницата на Законодавно-правната комисија на која треба да се расправа по Барањето за
Македонија

Владата даде зелено светло за автентичното толкување на член 11 од Законот за помилување

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 168 седница го усвои мислењето на Министерството за правда да се прифати иницијативата за автентично толкување на