evropski sud za covekovi prava

Свет

ЕСЧП го суспендира разгледувањето на сите обвиненија против Русија

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) вечерва соопшти дека одлучил да го прекине испитувањето на сите обвиненија против Русија додека не ги разгледа правните последици
Македонија

Европскиот суд ја прифати жалбата на разрешената судијка Лидија Неделкова

А1он
Европскиот суд за човекови права, смета дека поранешната судијка и претседателка на Врховниот суд, Лидија Неделкова, оправдано се жали за разрешувањето од судиската функција. Оформен
Свет

Европскиот суд за човекови права го скрати рокот за поднесување барања од шест на четири месеци

А1он
Од 1 февруари, рокот за поднесување барање до Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) ќе се скрати од шест на четири месеци по конечната одлука
Свет

Историска одлука на Европскиот суд на правдата: Родителите од ист пол мора да бидат признаени како семејство

А1он
Највисокиот суд на ЕУ пресуди дека о истополовите родители и нивните деца мора да бидат признаени како семејство во сите земји-членки на ЕУ. Во денешната
Македонија

Европскиот суд за човекови права во Стразбур бара одговори од Владата за состојбата на Камчев информира неговата одбрана

А1он
Европскиот суд за човекови права во Стразбур бара одговори од Владата за состојбата на Камчев пред да донесе одлука за изрекување на времена мерка, се
Свет

Европски суд за човекови права бара Русија да ги признае истополовите бракови, Москва одбива

А1он
Европскиот суд за човекови права донесе пресуда со која се повикува Русија да ги признае истополовите заедници. Кремљ реагираше веднаш, наведувајќи дека истополовите бракови во
Свет

Европскиот суд за човекови права ја потврди одлуката на Чешка за задолжителна вакцинација на децата

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) ја прифати позицијата на Чешка за задолжителна вакцинација на децата, се нагласува во историска пресуда објавена денеска со која
Македонија

Москва: Не постои правна основа да се ослободи Навални, Европскиот суд грубо се меша во внатрешните работи на Русија

А1он
Одлуката на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) за ослободување на опозицискиот лидер Алексеј Навални нема „правен основ“, оценија денеска руските власти. -Барањето на судот
Регион

Европскиот суд за човекови права ја осуди Турција за апсењето на прокурдскиот опозиционер Демирташ

А1он
Големиот совет на Европскиот суд за човекови права строго ја осуди Анкара во случајот на прокурдскиот лидер Селахатин Демирташ, затворен од ноември 2016 година во
Македонија

Владата ја прифати пресудата на Стразбур што ја добија исклучените од парно

А1он
Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за можноста за упатување жалба на предметот Стрезовски против Северна Македонија и седум други, и