sjo

Македонија

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески
Измените на Кривичниот законик кои се однесуваат за „злоупотреба на службената положба и овластување“ почнуваат да важат од утре, една недела откако се објавени во
Македонија

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

А1он
Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска треба да ја објави одлуката за случајот со поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Судот во
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов
Лазар Јанев, адвокат и син на ексспецијалната обвинителка Катица Јанева, која е осудена за „Рекет“, за првпат за „А1он“ раскажа што се случувало откако била
Македонија

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов
Медиумите ги открија високите бонуси на обвинителите во СЈО, а Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција повеќе од две години не мрдна од мртва
Македонија

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

А1он
Ниту еден предмет покренат од Специјалното јавно обвинителство нема да се изгуби со враќањето на повторно одлучување поради заминување во пензија на поротник, вели премиерот
Македонија

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов
Судија-поротник Митко Сандев е разрешен од функцијата по барање на претседателот на Кривичен суд, Иван Џолев, потврдија од Судскиот совет за „А1он“. Оттаму велат дека
Македонија

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов
Судскиот совет не може да го разреши судијата-поротник Митко Сандев кој суди и четири предмети од поранешното СЈО, без претседателот на Кривичен суд, Иван Џолев,
Македонија

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

А1он
Владата на денешната седница усвои информацијата за извршување на одлуката на Уставниот суд во однос на спроведувањето на поништувањето на поединечните акти и дејствија преземени
Македонија

Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

А1он
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Ахмети треба да исказ во
Македонија

ДЗР: Во СЈО незаконски си поделиле бонуси од 4.6 милиони евра

А1он
Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува износот на исплатените средства за основната