sjo

Македонија

Поранешни вработени во СЈО бараат извинување од Пендаровски за говорот по повод Илинден

А1он
Поранешни вработени во СЈО преку соопштение реагираат на говорот на претседателот Стево Пендаровски што тој го даде вчера на прославата на Илинден во меморијалниот центар
Македонија

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

А1он
Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју
Македонија

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

А1он
Со стапување на сила на новиот Закон за Јавно обвинителство ниту борбата за правда застанува, ниту животот тука застанува, порача денеска обвинителката Фатиме Фетаи по
Македонија

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

А1он
Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално згасна, но не и предметите кои ги отвори. Сите предмети,
Македонија

Ристоска на последниот работен ден на СЈО: Горчлив е вкусот на разделбата и сите неостварени планови

А1он
Обвинителката и портпаролка на специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, синоќа на социјалните мрежи, по повод последниот рaботен ден на СЈО, моментот го опиша како горчиво
Македонија

Обвинителство тврди дека на Јанева не и биле ускратени права, иако таа се соблече во знак на протест

Кристијан Ландов
Присуството на обвинителката Ивана Трајчева на презентацијата на финансискиот извештај за работењето на СЈО, поради кое Катица Јанева се соблече по долна облека, било поради
Македонија

Адвокатот на Јанева: Таа била уплашена и противзаконски спроведена, не и било дозволено да повика ниту адвокат

Кристијан Ландов
Катица Јанева била приморана да отиде на работен состанок во Државниот завод за ревизија каде присуствувал и јавен обвинител, а не се знае по кој
Македонија

Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Кристијан Ландов
Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, им се соблекла по долна облека на ревизорите кои  ги презентирале наодите за финансиското работење на веќе згаснатото Специјално
Македонија

Ефикасноста и брзината на одвивање на кривичните постапки се главен проблем, покажува Третиот извештај за СЈО

А1он
Прашањето на ефикасноста и брзината на одвивање на кривичните постапки се главниот проблем идентификуван во третиот и конечен извештај за активностите и случаите под поранешното
Македонија

Уставниот суд ќе ја оценува уставноста и законитоста на уредбите за додатоци и надоместоци во јавниот сектор, за платите на избраните и именуваните лица и за СЈО

А1он
Уставниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница донесе решение за запирање на извршувањето на поединечни акти или дејствија преземени врз основа на уредбите