katica janeva

Македонија

Катица Јанева против Боки 13, денеска во Кривичен

А1он
Во Кривичен суд денеска треба да се одржи рочиште за предмет во кој поранешната специјална обвинителка Катица Јанева го тужи Бојан Јовановски – Боки 13
Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатите на Јанева: Казната е превисока, вака доверба во судот не се враќа

Кристијан Ландов
Двајцата адвокати на Катица Јанева се разочарани од пресудата и казните кои судечкиот совет ги изрече во случајот „Рекет“. Тие по рочиштето кажаа дека правда
Видео Македонија

(ВИДЕО) Русковска: За Јовановски очекував поголема казна, а за „Империја“ не закочи коронавирусот

Кристијан Ландов
Обвинителката Вилма Русковска која го водеше предметот „Рекет“ и го поднесе обвинението до судот, не е задоволна од изречената казна за осудениот Бојан Јовановски кој
Македонија

ВИДЕО: Судот одби на Јанева да и определи притвор, а Јовановски останува во затворот во Шутка

А1он
Осудениот Бојан Јовановски останува во притвор, а Катица Јанева во куќен притвор, се до правосилноста на пресудата, на која сега, осудените имаат право на жалба.
Видео Македонија

ВИДЕО: Ќе се конфискува имот од Јовановски и Јанева, како и од членови на нивните семејства

Кристијан Ландов
Судијката на случајот „Рекет“ Васка Николовска-Масевска, посочи дека од осудените Бојан Јовановски и Катица Јанева ќе биде конфискуван имот. Таа кажа дека имотот ќе се
Видео Македонија

ВИДЕО: Јовановски осуден на девет години, Јанева на седум години казна затвор за „Рекет“

Кристијан Ландов
Судот донесе пресуда за предметот „Рекет“ и го осуди Бојан Јовановски-Боки 13 на 9 години затвор, додека на Катица Јанева и одреди 7 години затвор.
Македонија

Јанева нема да биде спроведена во судот за да ја чуе пресудата за „Рекет“

Кристијан Ландов
Катица Јанева поднела барање до судот да не биде спроведена од страна на полицијата во судот каде ќе биде соопштена пресудата за „Рекет“, дознава „А1он“
Македонија

Чантата „Луј Витон“, сивиот кауч на Катица Јанева и 1,5 милиони евра во кеш: Денеска пресуда за случајот „Рекет“

Мери Јордановска
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) падна во заборав, а со тоа можеби и сите надежи за расчистување на големите корупциски случаи во државата. Сите отворени случаи
Македонија

Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Кристијан Ландов
Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, им се соблекла по долна облека на ревизорите кои  ги презентирале наодите за финансиското работење на веќе згаснатото Специјално