katica janeva

Македонија

Катица Јанева го загуби правото да работи надвор од затворот „Идризово“

А1он
Поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) Катица Јанева го загуби правото да работи надвор од затворот „Идризово“, потврди директорот на Управата за извршување на
Македонија

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева не е опфатена во новите измени на Кривичниот законик, кои за делото „Злоупотреба на службената положба и овластување“, за
Uncategorized

Пендаровски одби да ја помилува Катица Јанева

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски го одби барањето за помилување на Катица Јанева, поранешен специјален обвинител. „Исто така и Комисијата за помилување, којашто е помошно работно тело
Македонија

Врховен им ги потврди затворските казни на Катица Јанева и Бојан Јовановски за „Рекет“

Кристијан Ландов
Врховните судии ја потврдија затворската пресуда за предметот „Рекет“ каде на Катица Јанева и беше одредена седумгодишна затворска казна, а на Бојан Јовановски му беше
Македонија

Судењето за милионот одложено, сведоците не дојдоа, тужените бараа да се суди без нив

А1он
Граѓанскиот суд по третпат ќе се обиде да ги најде сведоците со кои бизнисменот Орце Камчев ќе се обиде да докаже дека дал 1,5 милиони
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов
Лазар Јанев, адвокат и син на ексспецијалната обвинителка Катица Јанева, која е осудена за „Рекет“, за првпат за „А1он“ раскажа што се случувало откако била
Македонија

Јанева: Не знам кога ме снимал Боки, јас снимката ја видов во Обвинителството

А1он
Тужената Катица Јанева од која бизнисменот бара да врати дел од 1.5 милиони евра, кажа дека нема врска со тие пари. Според неа, ниту во
Македонија

Катица Јанева: Трпев многу влијанија од политичките партии за разни одлуки, ме сметаа за провинцијалка која не знае право

Кристијан Ландов
Ексспецијалната обвинителка и осуденичка во „Рекет“, Катица Јанева кажа дека трпела притисоци од политичките елити додека била на функцијата во СЈО. Таа посочи дека имала
Македонија

„Жената лута“ рече Камчев за Катица Јанева која го праша: Точно ли е дека „Стопанска банка Битола“ е пералница на пари?

Кристијан Ландов
Судијата Андреј Димовски во судницата и посочи на ексспецијалната јавна обвинителка Катица Јанева дека за неа нема материјален доказ дека земала пари од Јордан Камчев
Македонија

Катица Јанева дофрла за Камчев додека дава исказ: Човекот халуцинира, поарно да чита

Кристијан Ландов
Ексспецијалната јавна обивнителка Катица Јанева во судницата посочи дека бизнисменот Орце Камчев халуцинира, додека тој даваше исказ и кажуваше како според него бил ракетиран. Откако