pomiluvanje

Македонија

Мицкоски за барањето за помилување за Нинџа: Тоа е она кое му е ветено за сведочењето поради кое луѓе се осудени на над 200 години затвор

А1он
Калкулантско е поднесеното па повлечено барање за помилување од претседателот на државата, Стево Пендаровски на кое се најде и Александар Василевски – Нинџа, смета претседателот
Македонија

Листата за помилувања вратена во затворските управи

А1он
Листата за групните новогодишни помилувања ја прават затворите, ја доставуваат до Министерството за правда, а оттаму списокот со имиња на оние кои бараат порано да
Македонија

Маричиќ и Нухиу го повлекоа списокот за помилување на затвореници

Кристијан Ландов
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, го повлекува списокот со предлогот за помилување, на кој се најдоа осуденици како Сеад Кочан, Александар Василевски-Нинџа, Бобан Илиќ. Маричиќ
Македонија

Списоците со затвореници за помилување не се стигнати до Пендаровски

Кристијан Ландов
Финалните списоци со затвореници за кои е предложено помилување до Министерството за правда, не се доставени до Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Оттаму не знаат
Македонија

И за Нинџа се бара помилување, заменик-министерот за правда не се согласува со сите предлози

Кристијан Ландов
Александар Василевски-Нинџа осуден за „27 април“ и сведок во предметот „Организатори на 27 април“, неофицијално е еден од затворениците за кого од затворот „Скопје“ во
Македонија

Преку непостоечки член, Иванов помилувал 56 лица, одлучија пратениците

Васко Маглешов
Собраниската законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува на членот 11 од Законот
Македонија

Бошњаковски: Иванов не може да помилува за „27 април“, ќе ги прекриши законите

Кристијан Ландов
Владата тврди дека претседателот Ѓорге Иванов не може да даде помилување за лицата осудени за случајот 27 април. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вели дека
Македонија

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

А1он
До кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување на осудени лица за случајот „27 април“. Од кабинетот на претседателот
Македонија

За Нова година Иванов помилува 16 лица

А1он
Претседателот на државата одлучи да помилува 16 осудени лица, а по повод новата 2019. Во одлуката пишува дека делумно се ослободуваат од натамошно извршување на
Македонија

Иванов помилува 54 лица: Весна Николиќ од „Фиком“, Панде Лазаров и осудени за убиство

А1он
По повод новата 2017 година, Ѓорге Иванов помилуваше 54 лица. Меѓу нив се најдоа и Весна Николиќ, осудена за аферата „Фиком“ на 10 години, Ѓорги