kapitol

Свет

Осуден првиот од напаѓачите на полицајци за време на безредијата во Капитол

А1он
Суд во Вашингтон денеска го осуди првиот од стотината обвинети за напад на службено лице за време на безредијата во американскиот Капитол на 6 јануари
Свет

Донесена првата пресуда за минатогодишниот упад во зградата на Конгресот во Вашингтон

А1он
Гај Рефит од Тексас е првиот осуден од осомничените за масовните немири во Вашингтон од 6 јануари минатата година што резултираа со упад на приврзаници
Свет

САД: Комитетот за истрага на настаните од 6 јануари вели дека Трамп „можеби се вклучил во криминални дејствија“

А1он
Избраниот комитет на Претставничкиот дом кој го истражува упадот во Капитол на 6 јануари минатата година вели дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата
Свет

Ако биде повторно избран за претседател, Трамп ќе ги помилува осудените за упадот во Капитол

А1он
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ги помилува лицата обвинети за упадот на Капитол на 6 јануари минатата година, доколку повторно стане претседател
Свет

Иванка Трамп повикана да сведочи во истрагата за нападот на Капитол

А1он
Поткомитет на Претставничкиот дом на САД што го истражува насилниот упад во американскиот Конгрес на почетокот на јануари 2021 година побара од Иванка Трамп, ќерката
Свет

Бајден ќе ја каже вистината за нападот на Конгресот, Трамп ја откажа прес-конференцијата

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден со говор ќе ја одбележи годишнината од нападот на Капитол Хил извршен на 6 јануари 2021 од страна на поддржувачите на
Свет

Една година по нападот врз Конгресот, Американците и понатаму се загрижени за нивната демократија

А1он
Една година по упадот во зградата на Капитол Хил, Американците и понатаму се загрижени за својата демократија, а речиси една третина од нив веруваат дека
Свет

Шефот на кабинет на Трамп го имал планот за упад во Капитол, се тврди во таен документ

А1он
Марк Медоуз, шефот на кабинет на поранешни от американски претседател, Доналд Трамп, на конгресната комисија која го истражува упадот во Капитол Хил, на 6 јануари