kapitol

Свет

ВИДЕО: Возач со автомобил влета во барикадите пред Капитол во Вашингтон, еден полицаец загина

А1он
Драматичен инцидент се случи попладнево по локално време пред американскиот конгрес, кога возач влета со автомобил и се обиде да ги пробие полициските барикади, повредувајќи
Свет

Евакуација на американскиот Конгрес поради сомнителен пакет

А1он
Дел од Претставничкиот дом во Вашингтон, каде се наоѓаат канцеларии, денеска привремено беше евакуиран поради сомнителен пакет. Полициските службеници од обезбедувањето на зградата истражуваа сомнителен
Свет

ВИДЕО: ФБИ објави снимка од лицето кое ги поставило бомбите ноќта пред нападот на Капитол

А1он
ФБИ oбјави нови снимки на кои се гледа како едно лице поставува импровизирани експлозивни направи пред седиштата на Републиканскиот и Демократскиот национален комитет ноќта пред
Свет

Конгресмен ги тужи Трамп и Џулијани за нередите во Капитол

А1он
Бени Томпсон, конгресмен демократ од Мисисипи, денеска поднесе тужба против поранешниот претседател Доналд Трамп и неговиот адвокат Руди Џулијани, обвинувајќи ги за насилството и нередите
Свет

Конгресот на САД ќе формира независна комисија за нападот врз Капитол

А1он
Конгресот на САД ќе формира независна комисија, како онаа формирана по нападите од 11.09.2001, за да го испита смртоносниот напад врз Капитол минатиот месец. Претседателката
Свет

Американските законодавци повикаа да се создаде комисија како за 9.11 за да се испитаат немирите во Капитол

А1он
Пратениците од Демократската и Републиканската партија повикаа на создавање двопартиска комисија како онаа по терористичките напади на 11 септември 2001 година за да се испита
Свет

Демократите завршија со изнесување докази: Трамп повикувал на упад во Конгресот

А1он
Демократите во Претставничкиот дом завршија со дводневното изнесување на докази во судскиот процес за импичмент на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, тврдејќи дека лицата кои
Свет

„Фокс њуз“ го прекина преносот од Конгресот додека траеше излагањето на менаџерот за импичмент

А1он
Американската телевизија „Фокс њуз“ го прекина преносот од излагањето на менаџерот за импичмент, демократскиот конгресмен Ерик Сволвел среде неговата реченица додека ги презентираше драматичните видео