sekerinska

Македонија

Уште две министерки побараа апанажа: Царовска молчи за плановите, Шекеринска размислува

Кристијан Ландов
И ексминистерката за образование, Мила Царовска и ексминистерката за одбрана, Радмила Шекеринска Јанковска побарале да земаат апанажа. Нивните барања ќе треба да бидат разгледани од
Македонија

Шекеринска: Принципиелно и чесно е да не учествувам во следната Влада

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска изјави дека нема да биде дел од новата Влада. Таа потсети дека пред осум месеци се повлекла од партиската
Македонија

Шекеринска – Брнз: Обуката на Лесната пешадиска баталјонска група со американски инструктори – важна страница во билатералната соработка

А1он
Повеќе од две децении, САД се посветени во поддржувањето на Северна Македонија во модернизирање и развивање на нејзината Армија, со цел таа да биде поспособна
Македонија

Средба на Шекеринска со поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт

А1он
Министерката за правда Радмила Шекеринска, при нејзината посета на САД, денеска оствари средба со поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт. Медлин Олбрајт, како што објави
Македонија

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја почна работната посета на Соединетите Американски Држави, која е прва на претставник на Владата на Северна Македонија по
Македонија

Адмирал Бурк по средбата со Шекеринска: Имавме многу продуктивни разговори, благодарност за учеството во КФОР

А1он
Ми беше чест да и бидам домаќин на министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзината делегација, овде во Неапол. Имавме многу продуктивни разговори и среќен
Македонија

Шекеринска во Неапол: Потврдена улогата на Северна Македонија како кредибилен НАТО сојузник

А1он
Ситуацијата во светот, со осврт на Авганистан и состојбите во регионот каде нашата земја како членка на НАТО директно придонесува во мирот и стабилноста, била
Македонија

Шеќеринска: Дополнителна соработка со Словенија за успешно справување со пожарите во иднина

А1он
Трагедијата која се случи во Берово и големата поддршка која граѓаните на Малешевијата ја добија од Словенија потврди дека поддршката од пријателите мора да се
Македонија

Шекеринска: Секој евакуиран граѓанин на Авганистан кој ќе пристигне ќе биде регистриран

А1он
Секое пристигнување, секој евакуиран граѓанин на Авганистан кој ќе пристигне, секој ќе биде регистриран и за сите ќе бидете информирани, изјави денеска министерката за одбрана
Македонија

Министрите за одбрана Шекеринска и Акар во Истанбул потпишаа Договор за воено-финансиска соработка

А1он
Во Истанбул денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за национална одбрана на Турција, Хулуси Акар потпишаа петгодишен Договор за воено-финансиска соработа и протокол