carovska

Македонија

Груби и Царовска договорија измени во спорниот учебник по географија

А1он
Првиот вицепремиер Артан Груби, министерката за образование, Мила Царовска, и пратеникот Арбер Адеми се согласија дека неправилностите и неправдите во сите учебници треба да бидат
Македонија

Мила Царовска во изолација, била во контакт со лице позитивно на коронавирусот

А1он
Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат од Министерството за образование и наука. Поради тоа на
Македонија

ВМРО: Царовска да покаже разбирање за проблемите на матурантите

А1он
Не е точна изјавата на министерката Царовска дека нема друга опција во однос со проблемот со матурата. Опцијата е да ги поддржи измените на законот
Македонија

Граѓански организации ја поддржуваат концепцијата за реформи во образованието

А1он
Претставници на граѓански организации денеска имаа средба со министерката за образование и наука Мила Царовска за предложената нацрт-концепција за реформи во основното образивание. Царовска по
Македонија

Царовска: Државната матура е изборна, а наша обврска е да го обезбедиме правото на полагање

А1он
Не е точно дека 70 проценти од учениците го бојкотираат наставниот процес, туку само дел од нив. Државната матура е изборна, а нашата обврска како
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес на Комисијата за образование, наука и спорт побара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието и одржување на итна
Македонија

Второто полугодие во училиштата продолжува со истите мерки и протоколи

А1он
Министрите за здравство, Венко Филипче, и за образование, Мила Царовска, денеска на состанок со претставниците на Сојузот на средношколци порачаа дека наставата во второто полугодие
Македонија

(ВИДЕО) Царовска: Лажна вест беше дека се укинува предметот историја

А1он
Реформите во основното образование кое ги најави Министерството за образование и наука ја поделија јавноста. Коментарите главно се однесуваат на тоа што со изучување на
Македонија

Царовска: Со новата концепција децата од најрана возраст ќе учат зa мултикултурализам и граѓански вредности

А1он
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска имаше работен состанок со Милутин Станчиќ, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците
Македонија

Царовска ќе поднесе тужба за клевета против Бојан Јовановски

А1он
Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска најостро ги демантира, како што вели „сите дрски лаги и конструкции изнесени во јавност од страна на Бојан Јовановски