Свет

Реакции на говорот на Путин: „Никогаш нема да прифатиме анексија“

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што ја ескалира седуммесечната
Регион

Уапсен е силувачот од Србија со кој таблоидот „Информер“ имаше интервју поради загрозување безбедност

А1он
Уапсен е Игор Милошевиќ, сериски силувач од Србија, кој пред неколку дена го интервјуираше Информер. Станува збор за таблоид близок до српскиот претседател Александар Вучиќ.
Свет

Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје се припоија кон Русија

А1он
Четворица руски лидери на окупираните руски региони потпишаа договор со Путин за припојување на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје кон Русија. По потпишувањето на договорот,
Свет

Путин: Западот нема право да ги користи зборовите демократија и слобода бидејќи не ја поддржува одлуката на народот на Крим

А1он
Путин го нарече Западот алчен, нагласувајќи дека сака Русија да биде негова колонија. „Затоа Западот води хибридна војна против Русија. Тие не сакаат да не
Свет

Путин: САД се единствената земја која некогаш користела нуклеарно оружје

А1он
„Западните нации со децении велат дека на светот му носат демократија и слобода, но вистината е спротивна. Наместо слобода, тие уништуваат. Западниот светски поредок е
Свет

Лукашенко: Унијата на Белорусија и Русија е поцврста од НАТО

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Белорусија била и ќе биде со Русија и дека нивната унија е посилна од НАТО. „Не обвинувајте не за
Свет

Путин: Жителите на четирите региони одлучија, стануваат наши граѓани засекогаш

А1он
„Знаете дека се одржаа референдуми во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите беа преброени и народот дефинитивно одлучи, без никакво сомневање. Денеска ќе потпишеме договори
Свет

Путин прогласи анексија: Русија сега има четири нови региони

А1он
„Знаете дека се одржаа референдуми во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите беа преброени и народот дефинитивно одлучи, без никакво сомневање. Денеска ќе потпишеме договори
Свет

Непосредно пред церемонијата на анексијата, Кремљ не знае каде ќе бидат границите на Русија

А1он
Непосредно пред церемонијата во која претседателот Владимир Путин треба  да го потпише законот за анексија на четири украински региони, не е јасно точно за која