Регион

1.595 новозаразени од коронавирус во Бугарија, бројот на заразени млади расте

А1он
Во последните 24 часа, 1.595 новозаразени од Ковид-19 во Бугарија од спроведени 9.038 ПЦР тестови. Бројот на активни случаи на инфекцијата се 16.033, хоспитализирани се
Регион

Кривокапиќ ги подели ресорите во црногорската влада, што добија Абазовиќ и другите коалициски партнери?

А1он
Мандатарот за новата Влада на Црна Гора, Кривокапиќ се состана со лидерите на неколку партии и  направи избор во форма на нацрт според кој треба
Свет

(ВИДЕО) Бајден на дебатата до Трамп: Ти си најрасистичкиот претседател во модерната историја на САД

А1он
Во САД се одржа последната дебата помеѓу кандидатите за претседател, Доналд Трамп и Џо Бајден, на која се дебатираше за борбата против Ковид-19, криминалот во
Регион

Делегација на Министерството за енергетика на САД во посета на Србија: Договорот од Вашингтон носи просперитет за регионот

А1он
Делегација од Министерството за енергетика на САД престојува во Белград поради состанок со владини претставници, енергетски компании и деловни луѓе од Србија. „Многу сме задоволни
Регион

Дачиќ: Оние кои велат дека назадував во кариерата, мислат најлошо за парламентот

А1он
Новоизбраниот претседател на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, денес изјави дека неговата нова функција нема да биде обичен протокол и посочи дека оние што велат
Регион

Бугарија бележи најголем број на починати од почетокот на пандемијата со Ковид-19

А1он
Бугарија постави нови негативни рекорди во последните 24 часа во однос на Ковид-19. Здравствените власти во земјата објавија дека 1.472 лица се новозаразени од вирусот
Свет

ВИДЕО: Вооружените судири во Нагорно Карабах продолжија, двете страни не го испочитуваа примирјето

А1он
Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека битките околу Нагорно Карабах на целата линија на фронтот продолжиле и денес. Според соопштението на Министерството, борбите се
Регион

Брнабиќ ја презема функцијата на Дачиќ, таа ќе го води Министерството за надворешни работи

А1он
Мандаторот за состав на новата Влада на Србија, Ана Брнабиќ, утре треба да ги преземе должностите на министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Додека не
Регион

Амбасадорите во Советот за безбедност го поздравија дијалогот помеѓу Србија и Косово

А1он
На вчерашната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која се разговараше за шестмесечниот извештај на УНМИК за состојбата во Косово, амбасадорите ја
Свет

(ВИДЕО) Драма во Грузија: разбојник со автоматска пушка и бомба држи 20 заложници во банка

А1он
Неидентификуван напаѓач држи околу 20 луѓе како заложници во експозитура на Банката во Грузија во градот Зугдиди, соопшти полицијата. Се водат преговори со напаѓачот. Според