fabrika

Регион

(ВИДЕО) Огромен пожар во најголемата фабрика за хартија во Босна и Херцеговина

А1он
Голем пожар попладнево избувна во фабриката за хартија SHP Celex во Бања Лука. Целосно е уништена најголемата фабрика за хартија во БиХ, во која работат
Економија

„Гересхајмер“ отвора втора фабрика во ТИРЗ Скопје, нови 180 вработувања

А1он
Германската компанија „Гересхајмер“ почнува со реализација на втора инвестиција во Технолошко-индустриската развојна зона – 2 во Скопје. Станува збор за изградба на втора фабрика за
Економија

„Самсунг“ ќе гради фабрика за полупроводници во САД од 17 милијарди долари

А1он
Во следните три години Самсунг планира да изгради фабрика за полупроводници од 17 милијарди долари во близина на Остин, Тексас како дел од напорите да
Свет

Речиси 300 заразени со коронавирус во фабрика што прави сендвичи за вработените во „Маркс и Спенсер““

А1он
Речиси 300 вработени во британска фабрика која произведува сендвичи за трговскиот синџир „Маркс енд Спенсер“ се позитивни на Ковид-19. Фабриката „Гринкор“ од Нортемптон, каде се
Економија

Герешајмер ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје вредна неколку десетици милиони евра

А1он
Договор за закуп на парцела со површина од 139.640 квадратни метри во ТИРЗ Скопје денеска е потпишан со германската фрмацевтска компанија Герешајмер која во повеќе
Uncategorized Свет

Седум загинати во експлозија во кинеска фабрика

А1он
Најмалку седум луѓе загинале, а петмина се повредени во експлозија на контејнер со метален отпад во градот Куншан, во кинеската провинција Џијангсу, јавуваат локалните медиуми.