rabotnici

Македонија

Десет работници од Непал исчезнале од Скопје и од Тетово за неколку часа

А1он
Полицијата соопшти дека за едно деноноќие од земјава исчезнале 10 работници од Непал. Вчера во 11.15 часот во СВР Скопје, М.Н.(41) од Скопје пријавил дека
Економија

ДИТ по несреќите на двајца работници во Пробиштип: Преземени се мерките за безбедност од страна на рудникот и фабриката за акумулатори

А1он
Преземени се мерките за безбедност од страна на работодавачите, констатирал трудовиот инспектор по двете несреќи во рудникот за олово и цинк во село Добрево и
Македонија

Левица: Брутална експлоатација во ,,Кромберг и Шуберт” – институциите не постапуваат

А1он
До политичката партија Левица пристигнаа информации од вработени во компанијата „Кромберг и Шуберт”, кои се жалат на бруталните услови под кои се принудени да работат
Македонија

ЦУК: Куче паднало во шахта и ги изгризало оптичките кабли, без интернет биле „Филип Втори“ и Поликлиника „Букурешт“

А1он
Денеска паднато куче во шахта ги изгризало оптичките кабли на „Македонски Телеком“ и без интернет од утрово, од околу 08.00 часот, останале дел од ПЗУ
Македонија

(ВИДЕО) Крмов: Шестчасовното работно време е попродуктивно за работниците

А1он
Пратеникот Борислав Крмов, Носител во ИЕ3, за програмата на Левица, во однос на работниците и земјоделците истакна: ,,ИЕ 3 е во најголем дел работнички и
Македонија

Четири работнички од Непал му избегале на газдата во Прилеп, случајот пријавен во полиција

Орце Костов
Жител на Прилеп пријавил во полиција дека четири работнички од Непал кои работеле во неговата фирма не се вратиле во куќата во која престојувале. „На
Економија

Ваучери за брак, слободен ден за роденден: Дефицитот од работници ги принуди фирмите да ги зголемат бонусите

Орце Костов
Кога во 2023 година стапија на сила законските измени со кои неделата беше прогласена за неработен ден, работодавачите предупредуваа дека тоа може на крајот да
Економија

Работниците со ниски приходи ќе добијат 3.555 ваучери за туризам од 300 евра

Орце Костов
Министерството за економија годинава ќе додели 3.555 ваучери во вредност од по 18.000 денари за одмор во домашни туристички капацитети за работници чии месечни примања
Македонија

Нема смртност кај свињите кои се одгледуваат на фармата во која еден работник почина, а друг е во тешка состојба по труење со хемиска материја

Орце Костов
Ветеринар од Агенцијата за храна и ветеринарство на повик на Министерството за внатрешни работи ( МВР) извршил увид на свињарската фарма во село Амзибегово, светиниколоско,