rabotnici

Економија

Кавадаречките политичари ги поддржаа работниците: Нема да се дозволи да се изгасне печката во Фени

А1он
Синдикатот на „Еуроникел индустри“ кој веќе извесен период бара помош за фабриката да не оди во стечај и да почне нормално да функционира, денеска и
Македонија

Газдите во Македонија не треба да ги отпуштаат мајките кои дојат, млекото е храна за децата, велат од Комитетот за безбедно мајчинство

Орце Костов
Доењето на работно место е глобален проблем кој треба да се реши што поскоро, бидејќи мајчиното млеко е храна и таа треба да биде достапна
Македонија

Работниците кои беа отпуштени од Комунална хигиена затоа што не доаѓале на работа, ќе се вратат на работа: Отказите биле незаконски

Орце Костов
Работниците кои ги отпушти директорката на ЈП Комунална хигиена, Косана Мазнева, ќе се вратат на работа, затоа што според Државниот инспекторат за труд отказите биле
Македонија

Работник од Кочани се повредил и починал во фабрика на подрачјето на Гази Баба

А1он
Педесет и седумгодишен работник од Кочани денеска се повредил и починал во кругот на фабрика на подрачјето на општина Гази Баба. – Денеска (12.07.2023) во
Економија

Најмногу се гине во земјоделието, најголемиот број повреди се кај мажи, покажа Извештајот за несреќи при работа

Орце Костов
Македонското здружение за заштита при работа кое традиционално, почнувајќи од 2008 година, по повод 28 април, објавува Годишен извештај за несреќи при работа. Извештајот за
Економија

Ново барање на газдите: Да ни се намалат придонесите за плати за да не мора да увезуваме работници од Непал и Турција

Орце Костов
Стопанската комора на Северозападна Македонија побара нови мерки од Владата во насока на ублажување на одливот на работна сила во регионот. – Приоритет треба да
Економија

Битиќи: Ќе се увезуваат работници од земји со плата од 200 евра, нашите одат да работат за плата од 1100 евра

Орце Костов
За вицепремиерот Фатмир Битиќи работната сила е примарно да се осигура од домашниот пазар, но призна дека веќе отворено се дебатира со стопанските комори за
Економија

Руска влада: Загрижени сме поради недостигот на работници, ги нема доволно

А1он
Руската влада стравува дека недостигот на работна сила може да ги намали шансите за продолжување на економското закрепнување во наредните месеци, рече министерот за економија
Македонија

Работничка во фирма од Кисела Вода тешко повредена на работното место

А1он
64-годишна работничка во фирма од скопската населба Кисела Вода вчера била тешко повредена при вршење на работните задачи, информираат од полицијата. „На 21.04.2021 во 13.37