industrija

Економија

Раст од 4,7 проценти на индустриското производство во ноември годинава

А1он
Индустриското производство во ноември годинава, во однос на ноември минатата година бележи раст од 4,7 проценти. Во периодот јануари – ноември годинава, споредено со истиот
Свет

Белата куќа ќе мора да реагира на недостигот од чипови за американската индустрија

А1он
Официјални лица во сегашната американска администрација вршат притисок врз компаниите што произведуваат полупроводници да бидат „потранспарентни“ во однос на нивните синџири на снабдување, додека брзаат
Економија

Во мај раст на вкупниот промет во индустријата од 58 отсто на годишно и 1,9 проценти на месечно ниво

А1он
Прометот во индустријата вкупно во мај годинава во однос на истиот месец лани е зголемен за 58 проценти, објави Државниот завод за статистика. Според главните
Економија

Раст на прометот на индустријата на домашниот пазар, на странскиот забележано намалување

А1он
Прометот во индустријата во февруари 2021 година, во однос на февруари лани бележи намалување од еден отсто, во однос на претходниот месец има раст од