Намален бројот на работници во индустријата

Од:

За 4,7 проценти е намален бројот на работниците во индустријата во периодот јануари ‒ август 2020 година во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, додека во август 2020 година во споредба со август 2019 бележи пад од 5,1 отсто.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти Државниот завод за статистика, бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во август 2020 година во однос на август 2019-та бележи опаѓање од 0,8 отсто, во секторот Преработувачка индустрија 5,6, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација намалување од 1,5 проценти.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците бележи пад кај Енергија за 1,3 отсто, Интермедијарни производи, освен енергија за 6,2, Капитални производи за 6,1, Tрајни производи за широка потрошувачка за 6,7 и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4,6 проценти.

Би можело да ве интересира

Раст од 4,7 проценти на индустриското производство во ноември годинава

Ана Ололовска

Белата куќа ќе мора да реагира на недостигот од чипови за американската индустрија

А1он

Намален бројот на работници во индустријата

А1он

Зголемен прометот во индустријата

А1он

Во јуни раст од 9,5 проценти на индустриското производство на годишно ниво

Ана Ололовска

Во мај раст на вкупниот промет во индустријата од 58 отсто на годишно и 1,9 проценти на месечно ниво

Ана Ололовска