Свет

Необичен објект пронајден во близина на Северен тек

А1он
Данската агенција за енергетика ја покани компанијата Nord Stream 2 AG со седиште во Швајцарија да учествува во операцијата за извлекување на непознат објект пронајден
Македонија

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој Парламент нема мандат да менува Устав

А1он
Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од Владата бараат да се прават
Економија

Се работи на воспоставување систем за раст на платите на вработените во јавниот сектор информира Министерството за финасии

А1он
Одржлива и долгорочна методологија заснована на објективно дефинирани критериуми е решението кое го бараме за платите на вработените во целиот јавен сектор. Веќе се работи
Свет

(ВИДЕО) Макрон го криеше часовникот од 80 илјади евра додека зборуваше за примателите на социјална помош

А1он
Францускиот претседател, Емануел Макрон предизвика бес кај Французите откако во емисија во која зборуваше за пензиската реформа и за примателите на социјална помош се обидуваше
Регион

САД: Република Српска тргнува по опасен пат

А1он
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји во петокот се приклучи на критиките на властите на Република Српска, предупредувајќи дека нивните постапки го доведуваат во прашање
Култура

Вработените од Министерството за култура на протест, бараат зголемување на платите

А1он
Вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм денеса се собраа на протест пред Министерството за финансии, изразувајќи
Македонија

Мојсова-Чепишевска: Македонистиката во Париз се развива со забрзано темпо – да вложуваме во нејзиниот развој во годините што се пред нас

А1он
Македонскиот збор силно одекна во Париз, на Националниот интитут за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО), со меѓународниот симпозиум што беше организиран вчера по повод 50
Македонија

ЛДП со реакција за Мислењето на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација за вознемирување врз основа на политичка припадност

А1он
ЛДП инсистираше долги години на формирање независна и професионална Комисија за спречување и заштита од дискриминација, затоа што тоа е во кодот на нашето постоење