Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски требаше да одговори дали вчера на стадионот во Чаир го прашал Џафери по кого пцуел во Собранието

А1он
Денес пред новинарите Димитар Ковачевски требаше да одговори дали вчера на стадионот во Чаир го прашал Талат Џафери по кого пцуел во Собранието на Република
Свет

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

А1он
Мекдоналдс соопшти дека ја напушта Русија и започна процес на продажба на своите ресторани во земјата, јави Би-Би-Си. Гигантот за брза храна се одлучи на
Македонија

СДСМ: Ниското ниво на комуникација на ВМРО-ДПМНЕ зборува за ниското ниво на политичка култира и состојбата на Христијан Мицкоски

А1он
ВМРО-ДПМНЕ веќе подолго време користи низок, некултурен и недоличен речник во јавната комуникација, полн со навреди и несоодветни квалификации на лична основа реагираат од СДСМ
Свет

Европската комисија го прекинува договорот со Валнева за вакцината против Ковид-19

А1он
Европската Комисија преку портпаролот за здравство потврди дека го прекинува договорот со фармацевтската компанија Валнева, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија склучи однапред
Македонија

Петков: Очекувам во следниот период Македонија да направи некаков вид институција при тамошната Влада за правата на Бугарите

А1он
Бугарското вето ќе биде повлечено откако целата работата ќе биде завршена, изјави бугарскиот премиер, Кирил Петков, во интервју за бугарската „Нова.бг“. „Очекувам во следниот период
Свет

Подољак: За победа потребно е „вистинско нафтено ембарго“ за Русија и тенкови, авиони и артилерија

А1он
На Украина ѝ треба тешко оружје од Западот и „вистинско нафтено ембарго“ на Русија за да победи до крајот на годината, вели високиот советник на
Регион

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

А1он
Со литургија и свеченсот во Сремски Карловци денеска започна годишниот Собор на Српската православна црква. Работниот дел на седницата на Соборот, што ќе трае седум
Свет

Захарова: Русија ќе одговори на сите дрскости на западните земји

А1он
Русија ќе одговори на сите дрскости или незаконски чекори на западните земји, изјави портпаролката на руското Министерството за надоврешни работи Марија Захарова. „Некои потези се
Свет

Бајден по расистичкиот напад во Бафало: Омразата е дамка на душата на Америка

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ја осуди „омразата која е дамка на душата на Америка“, ден по расистичкиот масакр во кој загинаа десет луѓе во Бафало,
Македонија

Африм Гаши претседател на Алтернатива и во следните четири години

А1он
Африм Гаши ќе биде претседател на Алтернатива и во следните четири години откако денеска на првиот Конгрес на партијата ја доби довербата од делегатите. За