Регион

Белградските и локалните избори во Србија ќе се одржат на 2 јуни

А1он
Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека донела одлука да го прифати барањето на опозициските партии сите локални избори да се одржат
Македонија

Над 3000 вработени во културата се без плата, од утре излегуваат на протести

А1он
Вработените во културните институции од утре почнуваат со протести кои нема да запрат се до исплаќањето на платата за месец март усогласена со колективните договори.
Регион

Пленковиќ најавува формирање влада: Веќе имавме разговори, наскоро ќе се знае

А1он
Андреј Пленковиќ изјави дека наскоро ќе се знае со кого ХДЗ ќе формира мнозинство. „Чувството е одлично, 3-та победа по ред, и тоа убедлива, никој
Македонија

Неделков: СОНК нема да дозволи исплата на плата спротивно на Колективниот договор за култура

А1он
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска ќе има вонредна седница на Советот на која ќе одлучи за натамошни чекори поради доцнењето на
Економија

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

А1он
„За една успешна и амбициозна компанија огромен предизвик е да се одржат високото ниво на организациска култура, фокусот на резултати и високото ниво на етички
Македонија

Притисоци од клиниките и од постарите колеги – приватните специјализанти протестираат четврти ден

А1он
Штрајкот на докторите приватни специјализанти продолжува и понатаму. На денешниот, четврти ден од генералниот штрајк, беше изразена осуда за притисоците што ги имаат од клиниките
Македонија

Левица со слоганот ,,Неподмитливите во Собранието” ќе настапи на Парламентарните избори

А1он
„Неподмитливите во собранието, нема влада без Левица е слогнот со кој Левица ќе настапи во кампањата за парламентарните избори која стартува денеска. Паритја го објави
Свет

ВИДЕО: Еруптираше вулкан во Индонезија, стотици евакуирани

А1он
Ииндонезија го затвори својот регионален аеродром и евакуираше стотици луѓе од областа околу вулканот Руанг бидејќи со денови исфрла облаци од лава, камења и пепел,