toploten bran

Свет

Во Кина измерен најтоплиот август од 1961 година

А1он
Кина го регистрираше најтоплиот август од почетокот на евидентирање на метеоролошки податоци во 1961 година, јави денеска телевизијата ЦЦТВ. Минатиот месец просечната температура во Кина
Македонија

Поради топлотниот бран препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години

А1он
Поради топлотниот бран препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години, децата во градинките да немаат физички
Македонија

Препораката за ослободување од работа на раниливите групи поради жешкото време продолжена до 27 јули

А1он
Владата на Република Северна Македонија, на денешната 64 седница, на предлог на Министерството за здравство, ја измени одлуката во врска со препораките поврзани со високите
Македонија СКЕН

Скен: +40 во Македонија – Луцифер донесе пекол во Европа – се топи асфалтот, беснеат пожари

Европа гори. Во ек е еден од најлошите топлотни бранови досега регистрирани, наречен е Луцифер и буквално ја однесе Европа во пеколот. Повеќе од илјада
Македонија

МТСП: Од утре до недела портокалова фаза во цела држава – се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

А1он
Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да ги
Свет

Велика Британија го очекува најтоплиот ден во историјата

А1он
Велика Британија денеска би можела да го има најтоплиот ден во историјата, бидејќи се очекува температурите да достигнат до 41 Целзиусов степен. Метеоролошката служба издаде
Свет

Опасен топлотен бран зафати делови од Кина, САД и Европа

А1он
Опасен топлотен бран зафати делови од Кина, САД и Европа при што најмалку 86 кинески градови издадоа предупредувања, а температурите се зголемуваат во југозападниот и
Свет

СМО: Топлотните бранови пред поечтокот на летото во Европа се најава за она што следува

А1он
Топлотните бранови ќе се случуваат сè порано и сè почесто во иднина, соопшти денеска Светската метеоролошка организација (СМО), посочувајќи на топлотните бранови кои зафатија делови
Свет

Афрички бран со пеколни температури се движи кон Европа, во Италија измерени речиси 50 степени

А1он
Силен топлотен бран се шири од северот на Африка кон југот на Европа, објави шкотскиот метеоролог Скот Данкан. Како што вели, во вторникот во Тунис