toploten bran

Свет

Афрички бран со пеколни температури се движи кон Европа, во Италија измерени речиси 50 степени

А1он
Силен топлотен бран се шири од северот на Африка кон југот на Европа, објави шкотскиот метеоролог Скот Данкан. Како што вели, во вторникот во Тунис
Македонија

Сончево и многу топло – активирана жолта, а на југоистокот портокалова фаза за опасност од високи температури

А1он
Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал
Македонија

Сончево и многу топло, портокалово ниво на опасност од високи температури

А1он
Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. Максималната температура
Регион

Во Грција измерени рекордни 46,3 степени Целзиусови

А1он
Грчкиот град Макракоми во регионот Фтиотида забележа највисока температура во историјата на земјата. Метеоролошката станица на Националната опсерваторија во Атина (НОА) регистрираше 46,3 степени Целзиусови,
Македонија

Во Гевгелија и Демир Капија денеска измерени 43 степени, најсвежо во Крушево – 31

А1он
Во Гевгелија и Демир Капија денеска се измерени 43 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје, Струмица и Штип е измерена температура од 41
Македонија

Нов пеколен бран следната недела во Македонија, температура до 39 степени

Од недела започнува нов тропски бран со температури до 39 степени, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во наредните денови не очекува топло и стабилно
Свет

ВИДЕО: Стотици жртви од пеколните горештини во Канада

А1он
Стотици смртни случаи поврзани со екстремно жешкото време се регистриран во Британска Колиумбија во Канада. Во четирите дека откако областа ја зафатија рекордно високи температури