toploten bran

Свет

ВИДЕО: Топлотниот бран урива рекорди во Канада, измерени 46,6 степени

А1он
Делови од Северна Америка се погодени од бран жештини, а во Канада беше регистрирана рекордна температура од 46,6 степени Целзиусови. Највисоката температура во историјата на
Македонија

Продолжува пеколниот бран, портокалова фаза и денеска

А1он
Земјава и денеска ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од портокалова (алертна) фаза. Надлежните апелираат да се почитуваат општите мерки за
Регион

ВИДЕО: Белграѓани го поминаа најтоплиот ден во последните 103 години

А1он
Во Белград денеска во 16 часот е измерена температура од 38,2 целзиусови степени, со што денешниот ден официјално е најтоплиот во српскиот главен град во
Македонија

Следните два дена цела држава во портоколова фаза

А1он
Следните два дена (24-25 јуни) целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, соопштија од Министерството за здравство по најава
Свет

ВИДЕО: Рекордни температури во Канбера, пожарите се уште активни

А1он
Температурите во Канбера го достигнаа рекордот за февруари, соопшти денеска австралиската метеоролошка служба. Canberra residents seek shelter as bushfires rage https://t.co/fKsSbBb18O #australiaburns — New South
Свет

Речиси 400 нови смртни случаи од горештините во Холандија

А1он
Речиси 400 луѓе повеќе во однос на просечниот број смртни случаи починале во Холандија за време на неодамнешниот рекорден топлотен бран, соопшти денеска холандската статистичка