toplo vreme

Македонија

Портокалово ниво за опасност од високи температури, промена на времето од петок

А1он
Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура
Македонија

Владата со препораки за топлотниот бран

А1он
Владата на денешната онлајн седница по добиената информација за високите температури во кои што се наоѓа државата, ги усвои следните препораки, мерки и превенција за
Македонија

Портокалов аларм, температури и над 40 степени, во Скопје зголемен број колапси на јавни места

А1он
Продолжува периодот на сончево и многу топло време со дневни температури кои наместа надминуваат и 40 степени. Од Управата за хидрометеоролошки работи најавија дека од
Uncategorized Регион

Пеколен одмор во Грција: Се повеќе мртви туристи, температура над 45 степени

А1он
Првиот ден од летото е само почеток на големите горештини, а Грција веќе трпи невиден бран топлотен пекол кој предизвикува бројни пожари, колабирање на туристи
Македонија

Продолжува периодот на многу топло време, температури до 40 степени

А1он
Времето денеска ќе биде претежно сончево со мала локална облачност и многу топло со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал
Македонија

Топлотен бран во земјава со температури до 40 степени, надлежните со препораки за заштита на граѓаните

А1он
Од денеска до недела, како што соопштија од УХМР, земјава ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе