belgija

Свет

Белгијанците потрошиле над 74 милиони евра за лекарски совети за време на пандемијата

А1он
Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 во Белгија за совети од лекар по телефон биле потрошени повеќе од 74 милиони евра, а властите подготвуваат законски
Свет

Белгија ги повика земјите од „Белата листа“ да ги почитуваат условите ако сакаат нејзините граници да бидат отворени

А1он
Белгија не ги прифаќа земјите за кои ЕУ смета дека треба да бидат отворени границите во Шенген зоната. Минатата недела, Советот на ЕУ издаде листа
Свет

Кралот Филипе изрази „најдлабоко жалење“ за белгиското колонијално минато во ДР Конго

А1он
Белгискиот крал Филипе изрази „најдлабоко жалење“ за предизвиканата штета за време на белгиската колонијална ера на територијата на сегашна Демократска Република Конго. – Сакам да
Свет

Секој дванаесетти Белгиец размислувал за самоубиство во изминатите три месеци

А1он
Институтот за јавно здравје на Белгија ги мери и психолошките последици од кризата со коронавирусот и од рестриктивните мерки врз населението, а заклучоците се загрижувачки.
Свет

Студентска журка на угледен универзитет во Бриж предизвика гнев во Белгија

А1он
Студентите од реномираниот Европски Колеџ во Бриж организирале масовна журка на која се прекршени препораките за борба против коронавирусот, со што предизвикаа гнев во земјата
Свет

ВИДЕО: Градоначалникот на Бриж избоден со нож во вратот, опериран и е вон животна опасност

А1он
Градоначалникот на Бриж во Белгија, Дирк Де Фов (62) денеска беше прободен со нож во вратот, а по операцијата закрепнува и е вон животна опасност,
Свет

Белгиска европратеничка од африканско потекло била жртва на полициска бруталност

А1он
Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, испрати писмо до белгиската премиерка, Софи Вилмес, откако вчера европратеничка со африканско потекло обзнани дека била жртва на расно
Свет

Белгија: Во јули врз луѓе ќе се тестира нова вакцина против Ковид-19

А1он
Белгиската фармацевтска фирма, Јансенс, најави клинички тестови врз луѓе на нова вакцина против Ковид-19 во текот на јули, односно два месеци порано од очекуваното, јавуваат