belgija

Свет

ВИДЕО: Најмалку 15 повредени и 132 уапсени на илегална забава во Брисел

А1он
Полицијата во Брисел соопшти дека привела 132 лица кои вчера учествувале во нелегална забава во еден парк, во знак на протест против рестриктивните мерки воведени
Свет

Белгија не пушта патници од Бразил, Индија и Јужна Африка да влезат во земјата

А1он
Белгиските власти денеска одлучија да го забранат влезот во земјата за патниците од Индија, Бразил и Јужна Африка, со цел да се запре ширењето на
Свет

Полициска заштита за белгиските епидемиолози поради закани по животот

А1он
Од почетокот на пандемијата епидемиолозите кои членуваат во кризниот штаб за Ковид-19 се соочуваат со редовни закани по нивниот живот, јави дописничката на МИА од
Свет

Од денеска Белгија ќе ја постигне целта од 20 отсто вакцинирано население

А1он
Од денеска Белгија ќе ја постигне целта од 20 отсто вакцинирано население, изјави портпаролката на Штабот за вакцинација Сабин Стордер на денешната редовна прес конференција
Економија

Директорите на најголемите компании во Белгија заработуваат до 126 пати повеќе од вработените

А1он
Белгискиот економски весник “Ехо“ објави дека шефовите на најголемите фирми во земјата заработуваат до 126 пати повеќе од нивните вработени со најниска плата. Оваа информација
Свет

Во Белгија момче падна од прозорец и загина бегајќи од полицијата на нелегална забава

А1он
Дваесетгодишно момче паднало од прозорец и починало денеска наутро, во бегство од белгиската полиција во Антверпен, која пристигнала по пријава за нелегален собир поради пандемија
Свет

По проценката на ЕМА, Белгија ја ограничува употребата на „Астра Зенека“ на лица под 55-годишна возраст

А1он
Белгија од денеска ќе ја ограничува вакцинацијата за лицата под 55-годишна возраст на сите марки освен „Астра Зенека“, откако Европската агенција за лекови (ЕМА), вчера
Свет

Белгиската полиција заплени 28 тони кокаин преку дешифрирање на тајни пораки меѓу дилерите

А1он
Белгиската царинска служба открила тони кокаин во вредност од речиси 1,4 милијарди долари во Антверпен, откако полицијата ги дешифрирала кодираните пораки испратени од криминалните банди,
Свет

Суд во Белгија ѝ нареди на владата во рок од 30 дена да ги укине анти-ковид мерките

А1он
Суд во Брисел и наложи на белгиската Влада да ги укине сите рестриктивни мерки за коронавирус во рок од 30 дена, потврди за ДПА Министерството