bombi

Македонија

Целосно префрлување на онлајн настава поради дојавите за бомби е една од опциите за кои размислува МОН

Орце Костов
Министерот Јетон Шаќири откри дека во МОН се размислува и за опцијата за целосно префрлување на онлајн настава поради лажните дојави за бомби, но дека
Македонија

По дојавите за бомби, учениците имаат еден час да стигнат до дома и да се вклучат на онлајн настава

Орце Костов
Препораките од Министерството за образование и наука за организирање на онлајн настава после дојави за бомби треба да бидат активни од денес откако во неколку
Македонија

МВР: Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје, Куманово и струшко

А1он
Министерството за внатрешни работи вечерва извести дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 16 училишта во Скопје, две во Куманово
Свет

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

А1он
Јапонската полиција трага по лице кое испратило дојави за бомби и смртни закани до стотици училишта, што доведе до нивно затворање, пишува Би-Би-Си. Заканите беа
Македонија

Дојде и Нова година, а телефоните и компјутерите одземени поради дојавите за бомби и натаму не се извештачени

На два дена пред Нова година, вештачењата на уредите од кои МВР се сомневаше дека се испратени дојави за бомби, не се завршени. Ова значи
Регион

Балканот во страв од експлозија – 5.000 локации, 10 месеци во грч

Балканот е на нога, повеќе од 10 месеци речиси секојдневно дојави за поставени бомби во Србија, Хрватска, Босна, Црна Гора, Косово и во Македонија. Според
Македонија

Дојави за поставена бомба имало и за ТЦ Бисер и за полициска станица Центар

А1он
Денеска околу 09.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на седум средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна
Видео Македонија

ВИДЕО: Евакуирана Железничката станица, има дојава за бомба

Кристијан Ландов
Поради дојава за поставени бомби, евакуирана е и скопската Железничка станица. Полицијата го блокира пристапот, а затворен е и целосно подвозникот од Центар кон Аеродром.
Видео Македонија

ВИДЕО: Евакуиран „Ист Гејт мол”

Кристијан Ландов
Трговскиот центар „Ист гејт” е целосно евакуиран. Полиција и обезбедување го празнеа од посетители и вработени. Засега не е познато дали станува збор за дојава