ucilista

Македонија

Собираат пари од родителите, а не кажуваат како ги избрале фирмите за ужина, униформи, фотографирање на учениците

Истражувањето спроведено во 96 основни и средни училишта во 8 општини во земјава открива дека набавките за осигурување, униформи за учениците, за фотографирање, за ужина
Македонија

За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици

Александар Тодески
За една училишна година се затвориле четиринаесет основни училишта, покажуваат бројките кои ги објави Државниот завод за статистика. „Според податоците на Државниот завод за статистика,
Економија

Училиштата и градинките ќе плаќаат за 35 отсто поевтино парно, Регулаторот ги намали сметките

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика донесе вонредна одлука на цената на парното греење во Скопје за деловните корисници со која се намалува цената за 35 отсто.
Македонија

Зелената транзиција заглави: Над 400 градинки и училишта ќе користат дрва и нафта за греење

Орце Костов
Најголемиот дел од училиштата и градинките во Македонија користат греење добиено од фосилни горива и директно придонесуваат за загадувањето на животната средина и врз последиците
Македонија

Општините и училиштата ги издаваат салите и терените нетранспаренто, без криетриуми, некогаш и без надомест

А1он
Спортските објекти се издаваат на користење на нетранспарентен начин, голем дел од овие објекти имаат нерешен статус, не се користат доволно од локалното население за
Македонија

Шестоодделенците ќе учат од прирачници, другите учебници се испечатени и се испорачуваат информираше МОН

Орце Костов
Испечатени се сите учебници кои досега се одобрени за користење од страна на Националната комисија за учебници и интензивирана е испораката до училиштата, соопшти Министерството
Македонија

МВР: Лажни беа пријавите дека имало поставено бомби во девет скопски училишта

А1он
Министерството за внатрешни работи денеска извести дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави дека девет училишта на територија на Скопје добиле
Регион

Косовските родители бараат штрајкот во основното образование да се забрани со закон

А1он
Родителскиот совет на Косово повика денеска враќање на нормалноста и подобрување на квалитетот во образованието, како и забрана со закон на штрајковите во основните училишта,
Регион

Учебната година во Србија почнува со штрајк на околу 500 училишта

А1он
Учебната година во Србија ќе почне со штрајк на околу 500 училишта, а часовите ќе траат по 30 минути. Претседателката на Унијата на синдикатите на
Македонија

Директорка на скопско училиште јавно праша астролог дали ќе добие втор мандат: Тоа нема поврзаност со мојата работа

Кристијан Ландов
По еден час следење на емисија за астрологија, директорката на ООУ „Аврам Писевски“ во Бардовци, Матилда Бајкова, прашала дали ќе добие уште мандат. Нејзиното прашање