mon

Македонија

МОН: Наместо на политички игри во училиштата, општина Тетово да се фокусира на квалитетна настава

А1он
Контролите на Државниот просветен инспекторат над работата на основните и средните училишта во државата во изминатите неколку месеци, потврдуваат дека Тетово е општина која најлошо
Македонија

„Министерката ми се закани дека ќе ме избрка“: Советничка во МОН била вознемирувана од Шаќири и Царовска

Орце Костов
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација утврдила директна дискриминација и вознемирување врз основа на личен или општествен статус извршена од Министерството за образование и
Македонија

Студентите најавија протест: „МОН не ни исплати стипендии кои ни требаат да запишеме семестар“

Орце Костов
Студентите најавија масовен протест во понеделник пред Министерството за образование и наука затоа што не им се исплатени стипендиите за месец октомври. Од „Студентски отпор“
Македонија

Ректоратот бара, МОН ветува дека нема да се зголеми партиципацијата за студентите

Орце Костов
Ректоратот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ побарал мислење од факултетите и студентите за тоа дали партиципацијата која во моментов ја плаќаат е оправдана или
Македонија

Средношколците ќе учат до 10-ти, a основците до 17 јуни, ќе се одлучува како ќе се надоместат двете неработни среди за изборите

А1он
Со нова одлука на Министерството за образование и наука, која следува по барање на Сојузот на средношколци, учебната 2023/2024 година за средношколците ќе заврши на
Македонија

МОН: Поради голем интерес до 25 декември може да се аплицира за финансиска поддршка за учениците

А1он
Министерството за образование и наука (МОН) информира дека е голем интересот за остварување на правото на финансиска поддршка за основците и средношколците. Рокот за аплицирање
Македонија

МОН: Непотребно е мешањето на политиката во случајот со училиштето „Тодор Јанев“ во Чашка

А1он
Министерството за образование и наука (МОН) смета дека е непотребно мешањето на политиката во случајот во училиштето „Тодор Јанев“ во Чашка каде дел од родителите
Македонија

Десет фирми се борат за реконструкција на тетовското училиште „Моша Пијаде“, дел од заинтересираните се откажаа од тендерот

Александар Тодески
Десет фирми се заинтересирале да го реконструираат средното училиште Моша Пијаде во Тетово, дознава А1он. Како што веќе објавивме, на тендерот се јавија фирми кои
Македонија

Учебникот по Историја ќе доцни оти нема кој да го рецензира, а дури вчера заврши доставата на другите учебници за оваа година

Орце Костов
Заклучно со вчера, дистрибуирани се сите учебници до училиштата, но петтоодделенците нема да го добијат наскоро учебникот по „Историја и Општество“ затоа што се уште
Македонија

Борба за реконструкција на училиште во Тетово: МОН ги крие имињата на фирмите кои го „бркаат“ тендерот

Најниска понуда – Вака е означена отворената постапка за реконструкција на Средното училиште Моша Пијаде во Тетово кој на 12 октомври го објави Министерството за