ucenici

Регион

Ученици во Врање тепани и врзувани: Ги терале да шетаат голи низ училница

А1он
Случај на насилство меѓу ученици се случил во училиште во Врање, дознава „Новости“. Од обвинителството во Врање за „Новости“ потврдија дека возрасен ученик од околината
Македонија

Деца снимале како тепаат соученик, а снимките ги споделувале на социјалните мрежи

А1он
Деца од скопска Кисела Вода снимале како тепаат соученик, а снимките ги споделувале на социјалните мрежи, информираат од Министерството за внатрешни работи. „На 31.03.2022 во
Македонија

ВИДЕО: „Вие сте стока, одма да пренесете дома“, наставничка им се дере на ученици во скопско училиште

А1он
Со навреди, викање и забрани наставничка од скопско основно училиште се обидува да ги научи учениците да не излегуваат од училница. Додека наставничката нервозно им
Македонија

Расте интересот за Средношколскиот ученички дом во Кавадарци

А1он
Расте интересот за Средношколскиот ученички дом „Крсте Петков-Мисирков” во Кавадарци. Директорката Трајанка Толева, соопшти за МИА дека годинава овде се сместени над 50 средношколци. Тие
Македонија

Ученикот кој освои прво место на натпревар по математика ќе добие 15 илјади денари од Општина Штип, но не и парична награда од државата

Искра Манојлоска
Осмоодделенец од основното училиште „Ванчо Прке“ во Штип го освои првото место на државен натпревар по математика, но не ја доби заслужената парична награда. Образложението
Свет

(ВИДЕО) Нигерија: Непозната вооружена група ослободи 340 деца што ги грабна од училиште

А1он
Над 340 ученици кои непознати вооружени лица ги киднапираа пред неколку дена од училиште со интернат во северна Нигерија, денеска им биле предадени на владините
Македонија

Објавена националната платформа за онлајн учење за учениците и за родителите

А1он
Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со
Свет

Студија: Децата од дома учеле двојно помалку за време на пандемијата

А1он
Девојките во Германија учеле позасилено и повеќе време минувале на креативни проекти отколку момчињата за време на германската блокада поради коронавирусот, но и девојчињата и
Македонија

Започна делењето на свидетелства во Кисела Вода

А1он
Околу 500 полуматуранти денеска ги добија своите свидетелства во основните училишта во општина Кисела Вода. Од Општината велат дека при доделувањето на свидителствата биле запазени