ucenici

Економија

Антикризни мерки: Учениците ќе добиваат од 1.200 до 1.800 денари месечно, по 3.000 денари за пензионерите со ниски пензии

Орце Костов
Владата донесе деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра кој е наменет за компаниите и ранливите категории на граѓани. – Со оваа
Регион

Ученици мрзнeле во училиште во Загреб додека „мерцедес“ се полнел на училишна струја

Орце Костов
Родители на учениците од основното училиште Ивања Река се обратија до Индекс.хр со тврдење дека нивните деца се смрзнуваат на училиште. На фотографиите кои ни
Македонија

Шминка, долги нокти, пирсеви и искинати фармерки се забранети: Прилепска гимназија објави правилник за учениците

Орце Костов
Прилепската гимназија „Мирче Ацев“ објави правилник за надворешниот излед на учениците и плакати со тоа што треба, а што не треба да носат се поставени
Македонија

Шаќири наредил да се примат и најслабите ученици во велешката гимназија: “Им се извинуваме на децата со одличен успех кои ги одбивме“

Орце Костов
Сите наставници од наставниочкиот совет во велешката гимназија „Кочо Рацин“ денеска го искажаа револтот по добиената наредба од министерот Јетон Шаќири да ги примат сите
Македонија

МОН: Сите ученици навреме ќе ги добијат свидетелствата за учебната 2022-2023 година

А1он
Сите ученици навреме ќе ги добијат свидетелствата за учебната 2022-2023 година, завршена е постапката за набавка и во тек е испораката, соопшти денеска Министерството за
Македонија

МОН: Се подготвуваат препораки за побезбедни училишта и спречување на врсничкото насилство

А1он
Министерството за образование и наука подготвува препораки за училиштата со цел подигнување на безбедноста во објектите, како и намалување на меѓуврсничкото насилство. Основа на процесот
Македонија

Ученик од О.У. „Кирил и Методиј“ во Скопје напишал „црн“ список со ученици

А1он
Дванаесетгодишно момче од основното училиште „Кирил и Методиј“ од Скопје, направил список на ученици, извести полицијата. Од МВР велат дека „денеска во полициската станица Центар
Македонија

Само 11 матуранти, а 22 професори во гимназија во Македонски Брод – Во еден клас ќе матурираат тројца

Орце Костов
„Големината на училниците соодветствува на бројот на ученици во паралелките“, стои во еден од извештаите на Државниот пазарен инспекторат за средното општинско училиште, гимназијата „Св.
Македонија

Прекинато тестирањето на 4.500 ученици поради штрајкот за поголеми плати на Државниот испитен центар

Орце Костов
Државниот испитен центар го прекина меѓународното тестирање на 4.500 ученици од основното образование поради штрајкот за поголеми плати и остави во неизвесност над 15.000 матуранти