ucenici

Македонија

МОН: Се подготвуваат препораки за побезбедни училишта и спречување на врсничкото насилство

А1он
Министерството за образование и наука подготвува препораки за училиштата со цел подигнување на безбедноста во објектите, како и намалување на меѓуврсничкото насилство. Основа на процесот
Македонија

Ученик од О.У. „Кирил и Методиј“ во Скопје напишал „црн“ список со ученици

А1он
Дванаесетгодишно момче од основното училиште „Кирил и Методиј“ од Скопје, направил список на ученици, извести полицијата. Од МВР велат дека „денеска во полициската станица Центар
Македонија

Само 11 матуранти, а 22 професори во гимназија во Македонски Брод – Во еден клас ќе матурираат тројца

Орце Костов
„Големината на училниците соодветствува на бројот на ученици во паралелките“, стои во еден од извештаите на Државниот пазарен инспекторат за средното општинско училиште, гимназијата „Св.
Македонија

Прекинато тестирањето на 4.500 ученици поради штрајкот за поголеми плати на Државниот испитен центар

Орце Костов
Државниот испитен центар го прекина меѓународното тестирање на 4.500 ученици од основното образование поради штрајкот за поголеми плати и остави во неизвесност над 15.000 матуранти
Македонија

МОН: Испитниот материјал за државната матура е соодветен на воспитно – образовниот процес на учениците кои матурираат годинава

А1он
Испитниот материјал за полагање на државната матура во учебната 2022-2023 е соодветен на случувањата во училиштата во целиот изминати период на образование на оваа генерација
Регион

Ученици во Врање тепани и врзувани: Ги терале да шетаат голи низ училница

А1он
Случај на насилство меѓу ученици се случил во училиште во Врање, дознава „Новости“. Од обвинителството во Врање за „Новости“ потврдија дека возрасен ученик од околината
Македонија

Деца снимале како тепаат соученик, а снимките ги споделувале на социјалните мрежи

А1он
Деца од скопска Кисела Вода снимале како тепаат соученик, а снимките ги споделувале на социјалните мрежи, информираат од Министерството за внатрешни работи. „На 31.03.2022 во
Македонија

ВИДЕО: „Вие сте стока, одма да пренесете дома“, наставничка им се дере на ученици во скопско училиште

А1он
Со навреди, викање и забрани наставничка од скопско основно училиште се обидува да ги научи учениците да не излегуваат од училница. Додека наставничката нервозно им
Македонија

Расте интересот за Средношколскиот ученички дом во Кавадарци

А1он
Расте интересот за Средношколскиот ученички дом „Крсте Петков-Мисирков” во Кавадарци. Директорката Трајанка Толева, соопшти за МИА дека годинава овде се сместени над 50 средношколци. Тие