testiranje

Регион

Словенија утре почнува со масовно доброволно тестирање

А1он
Доброволно масовно тестирање за Ковид-19 почнува утре во Словенија во бројни општини, изјави денеска Марија Магајне од словенечкото Министерство за здравство. Точните локации и време
Македонија

Пункт за тестирање за коронавирусот се отвора во Шуто Оризари

А1он
Во поликлиниката во Шуто Оризари од следната недела ќе почне со работа пункт каде ќе се врши тестирање за коронавирус со брзи антигенски тестови. Матичните
Свет

Белгиските експерти ја разгледуваат опцијата за неделно тестирање на населението

А1он
Според експертите од Белгија, едно од решенијата за излез од санитарната криза и рестриктивните мерки е да се тестираат сите граѓани во земјата на неделна
Свет

Ватикан: Папата им нуди на бездомниците бесплатни тестови на коронавирус

А1он
Папата Франциск нуди бесплатни тестови на коронавирус за сиромашните и бездомните лица во Рим, како дел од римокатоличкото одбележување на Денот на сиромашните, соопшти денеска
Свет

Словачка викендов тестираше две третини од населението за коронавирус, позитивни околу еден отсто од 3,6 милиони тестови

А1он
Повеќе од 3,6 милиони жители на Словачка се тестирани изминатиот викенд, а резултатите покажале дека 38.359, односно 1,06 отсто, се позитивни на коронавирус, изјави денеска
Македонија

Фондот ќе склучи договор со приватните болници за третирање на коронавирусот

А1он
На вчерашната владина седница  донесена е Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време на вонредна состојба, со која приватните
Македонија

450 кандидати пријавени за 27 работни места во финансиската полиција

Вкупно 450 кандидати се пријавиле за 27 нови работни места во Управата за финансиска полиција. На петти јули Управата преку оглас побара 27 извршители –