koronavirus mkd

Македонија

546 новозаразени во Скопје, Гази Баба со речиси 1.500 активни случаи на Ковид-19

А1он
546 новоинфицирани лица, 402 оздравени и еден починат пациент – ова е корона-билансот во изминатите 24 часа во Скопје, според податоците на здравствените власти. Бројот
Македонија

1.039 нови случаи на Ковид-19, починале 15 луѓе

А1он
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-546, Куманово-38, Штип-27,
Македонија

Филипче: Се враќаат на работа 40-те медицински сестри

А1он
Од утре, 40-те медицински сестри се враќаат на работа, најави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека договорите со кои медицинските сестри
Македонија

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по објавените фотографии на социјалните мрежи

А1он
Министерот за здравство д-р Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола за да биде утврдена фактичката состојба во
Македонија

(ВИДЕО) Стоилковски: Грозоморие во болниците на смртта на Филипче

А1он
Немам доволно зборови да го опишам грозоморието кое што владее во болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев! Фотографиите кои што од
Македонија

Се опремува објектот што „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19

А1он
Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица“, сегашен хотел „Ибис Стајлс“), што Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го отстапи за
Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 814 пациенти

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.
Македонија

Во Прилеп за една недела 18 починати од Ковид-19

А1он
Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите
Македонија

Гошаревски: Состојбата со Ковид-19 во Ресен е стабилна

А1он
Состојбата со коронавирусот во Преспанскиот регион е стабилна, оцени градоначалникот на Општина Ресен Живко Гошревски, кој раководи со Кризниот штаб. Според него, позитивните лица од
Македонија

Се гради Модуларен ковид центар со 90 кревети во Клиничка болница-Битола

А1он
Градежна механизација од Битола почна со подоготовка на терен со површина од 1.000 квадратни метри каде ќе бидат поставени три модуларни градби, нов ковид центар