grip

Македонија

За вакцинација против сезонски грип досега пријавени 58.012 граѓани, вакцинирани над 29.000

А1он
Министерството за здравство информира дека за бесплатна вакцинација против сезонски грип досега се пријавени 58.012 граѓани. Во центрите за јавно здравје и здравствените домови континуирано
Свет

Американската администрација ослободува лекови од националните резерви поради премногу болни од грип

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден соопшти дека поради прераното појавување на грипот, ќе пушти одредени дози на лекови за грип на рецепт од Стратешките
Магазин

Здравствен извештај на Штада за ноември 2022 година: Европејците ги загрижува сезоната на грип  

А1он
Зголемениот страв од секаков вид вирусни инфекции е една од последиците од пандемијата на ковид 19, покажува здравственото истражување на компанијата Штада, кое опфати над
Македонија

Пристигнаа вакцините против сезонски грип, вакцинацијата почнува следната недела 

А1он
Четириесет илјади вакцини против сезонски грип за ранливи групи население се пристигнати во земјава. Во тек се законските процедури во МАЛМЕД, со цел спроведување на
Регион

Плеврис: Комбинацијата грип и Ковид-19 може да создаде притисок врз здравствениот систем

А1он
Порастот на случаи на грип во комбинација со случаите на Ковид-19, според министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, создава загриженост дека може да се
Свет

Грипот се врати во Европа побрзо од очекуваното, се заканува двојна епидемија

А1он
Грипот се врати во Европа побрзо од очекуваното оваа зима, откако речиси исчезна минатата година, предизвикувајќи загриженост за истовремената епидемија со Ковид-19, особено поради сомневањата
Македонија

МЗ: Од денеска пријавување за вакцинација против сезонски грип

А1он
Министерството за здравство (МЗ) информира дека од денеска преку страницата vakcinacija.mk почнува пријавувањето за вакцинација од сезонски грип и нагласува дека и оваа година набави 40.000 бесплатни